Distal radius kırıklı hastaların tedavisi sonrası ulna styloid kırığının el bilek fonksiyonlarına etkisi
Distal radius fractures effect of treatment of patients after ulnar styloi̇d broken wrist of function
  1. Tez No: 422804
  2. Yazar: ABDULKADİR BİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Radius distal uç kırıkları üst ekstremitenin en sık kırıklarıdır ve % 55 oranında ulna stiloid kırığı ile birliktedir. Sonuçta ulnar stiloidinin kırık olmasının, distal radioulnar eklemde instabilite ve ağrı gelişimine neden olabileceği düşünülmektedir. Ulna stiloid kırığının fonksiyonel sonuçlara etkisini bildiren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada distal radius kırığı nedeniyle konservatif ve cerrahi olarak tedavi edilen hastalarda ulna styloid kırığı varlığının klinik ve radyolojik etkileri retrospektif olarak karşılaştırıldı. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada Ocak 2010 - Nisan 2014 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde distal radiıs kırığı nedeniyle konservatif ve cerrahi yapılan 142 hasta çalışmaya alındı. Konservatif olarak tedavi edilen hastalar grup 1 olarak sınıflandırıldı. Sadece radius distali kırık olanlar grup 1a ve ulna stiloidi ile birlikte radius distal uç kırığı olan hastalar grup 1b olarak adlandırıldı. Cerrahi olarak tedavi edilen hastalar grup 2 olarak sınıflandırıldı. Sadece radius distali kırık olan hastalar grup 2a, ulna stiloidi ile birlikte radius distal uç kırığı olan hastalar grup 2b olarak adlandırıldı. Grup 1a'da 47, grup 1b'de 39 hasta, grup 2a'da 26 hasta, grup 2b'de 30 hasta çalışmaya alındı Değerlendirme objektif, subjektif ve radyolojik kriterlere göre yapıldı. Bulgular: Hastalarımızın 75'i (% 52,8) erkek, 67 'si (% 47,2) kadındı. Erkeklerin yaş ortalaması 36 (18-83), kadınların ise 50,5 (18-79) olup genel yas ortalaması 45,2 (18-88) olarak bulundu. Gruplar arasında yaş (p=0,434) ve cinsiyet (p=1,0) dağılımı yönünden istatistik olarak fark yoktu. Etkilenen tarafı bakımından istatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı fark yoktu ( p=0,08>0,05). Her dört tedavi grubu arasında AO sınıflamasına göre kırık tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,20 > 0,05). Objektif değerlendirme olarak el bileği ROM ları karşılaştırıldı, grup içinde ve gruplar arasında fark görülmedi ( p=0,20> 0,05 ). Fizik muayenede DRUE ağrısı ve DRUE instabilitesine bakıldı, grup içi ve gruplar arasında fark yoktu. Kavrama gücü açısından grup içi ve gruplar arası anlamlı fark bulunmadı ( p=0,09 > 0,05 ) Subjektif değerlendirmede baktığımız VAS skorları ve DASH skorları açısından grup içi ve gruplar arasında fark görülmedi. 39 Klinik ve fonksiyonel değerlendirmede baktığımız Gartland-Werley Skorlaması ve Green & O'Brien klinik puanlama sisteminde grup içi ve gruplar arasında fark bulunmadı. Knirk ve Jupiter'in artritik skorlama sistemi ile karşılaştırma yapıldı, grup içi ve gruplar arasında fark bulunmadı. Radyolojik olarak dorsal açılanma, radial uzunluk kaybı, radial açılanma kaybı incelendi, grup içi ve gruplar arası fark bulunmadı. İşe dönüş süreleri açısından grup içi ve gruplar arasında fark bulunmadı. Sonuç: Çalışmamız göstermiştir ki ulna stiloid kırığı olan ve olmayan distal radius kırklı hastalarda ulna stiloid kırığı varlığının fonksiyonel ve radyolojik bakımdan etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Distal radıus fracture is the most fractures in upper extremity fractures and usually associated with unlar styloid fracture. Finally ulnar styloid fracture could cause distal radıoulnar joint ınstability and pain. There is no consensus on the relation between ulnar styloid proces fractures outcomes. This retrospective study was to analyse clinical and radiologic effects whether ulnar styloid fracture or not. Methods: This retrospective study involved 142 patients with conservative or operated distal radius fractures in Selçuk University Orthopaedic clinic between January 2010 and April 2014. Conservative group named as a group 1 and conservative treatment and also only distal radius fractures named group 1a and conservative treatment with ulna styloid fractures named group 1b. This retrospective study involved 86 patients with distal radius fractures and underwent closed reduction; 39 patients had an associated with ulnar styloid fracture (group 1b) while 47 did not have any ulnar styloid fracture. This retrospective study involved 56 patients with distal radius fracture and underwent open reduction and internal fixation with volar locking plates; 30 patients had an associated ulnar sstyloid fracture ( group 2b ) while 26 did not have any ulnar styloid fracture ( group 2a ). Results: 75 ( % 52.8 ) of patients men and 67 ( % 47.2 ) of patients was women.Men's avarage age was 36 and women's avarage age was 50.5 and avarage age was 45.2. In groups , there is no significant effect as an age and gender. And in groups there is no different as an fractures type, range of motion, DRUJ pain and instability, grip strenght, VAS scores and DASH scores, Gartland-Werley and Green& O'brien tests. In groups there is no difference post operative radiological parameters. The comparison of clinico-radiological parameters in groups was no differences, statically insignificant. Conclusion: To conclude , in radıus distal fractures ulnar styloid fracture or not does not affect the outcomes.