Nörolojik yoğun bakımda izlenen akut serebrovasküler olay(inme) hastalarında ajitasyon-sedasyon özellikleri-klinik ve etiolojik korelasyon
Agitation-sedation features;cllinical abd eatiological corelation of acute cerebrovascular accident (in stroke)patients followed at neurological intensive care unit
- Tez No: 422805
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
NÖROLOJİK YOĞUN BAKIMDA İZLENEN AKUT SEREBROVASKÜLER OLAY(İNME) HASTALARINDA AJİTASYON-SEDASYON ÖZELLİKLERİ- KLİNİK VE ETİYOLOJİK KORELASYON Hazılayan:Dr.M.Faik BAKAN NÖROLOJİ Anabilim/Bilim Dalı Giriş. Serebrovasküler hastalıklar; tüm dünyada morbiditenin en sık ve mortalitenin de üçüncü en sık sebebidir. İnme sonrası ajitasyon, sedasyon ve psikiatrik bozukluklar ise yaygın olarak ortaya çıkan ve inmeli hastanın tanı ve tedaviye yaklaşımda zorluk yaratan ve prognozu kötü yönde etkileyen durumlardır Amaç: Bu çalışmada nöroloji yoğun bakıma inme tanısıyla başvuran hastaların yaşı, cinsiyeti, klinik durumu, bilinç düzeyi, birlikte bulunan kronik hastalıkları, serebrovasküler lezyonun tipi, lober ve arterial lokalizasyonu, boyutu ve kitle etkisi, kranial sinir tutulumu, parezi tarafı ve parezi derecesi, kardiak ritim bozukluğu, laboratuvar değerleri, serebral atrofi, periventriküler hipodansitenin varlığı, sigara, alkol kullanımı ile ajitasyon-sedasyon arasındaki ilişkiyi ve derecesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntemler: Prospektif olarak planlanan çalışmamıza 01.06.2015 ile 31.10.2015 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi nörolojik yoğun bakım ünitesine akut inme tanısının ilk üç günü içinde yatırılan 18-95 yaş arası 40 hasta kabul edildi. Çalışmaya alınan hastaların ajitasyon ve sedasyon durumları Ramsay Ajitasyon-Sedasyon, Richmond Ajitasyon-Sedasyon ölçeği ile ilk gün ve 10. günde değerlendirildi ve Glasgow Koma Skalası, National Institutes of Health Stroke Skalası (NIHSS), Glasgow Outcome Skalası (GOS), modifiye Rankin skalası, anamnez, nörolojik muayene, EKG, AC grafisi, Kranial MR/BT ve tanı amaçlı laboratuvar (hemogram, biokimya, kan gazı) sonuçları ile aralarındaki anlamlılık ilişkisi incelendi. İstatistiksel açıdan verilerin değerlendirilmesinde sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak verildi.
Özet (Çeviri)
AGITATION – SEDATION FEATURES; CLINICAL AND EATIOLOGICAL CORELATION OF ACUTE CEREBROVASCULAR ACCIDENT (IN STROKE) PATIENTS FOLLOWED AT NEUROLOGICAL INTENSIVE CARE UNIT Prepared by M.Faik BAKAN Department of Neurology, Selçuk University, Introduction: Stroke is the most frequent morbidity and third frequent mortal disease in the World. Agitation, sedation and psyhiatric disorder after stroke are common situation and make trouble in diagnosis and treatment and affect the prognosis badly. Aim: In this study, we have aimed to evaluate the relationship in between agitation – sedation and patients's age, gender, clinical status, consciousness, chronic diseases, lesion of cerbrovascular disease, lobar and arterial localization, volume and mass effects, cranial nerve involvement, lateralization and degree of paralysis, cardiac rthtym, laboratory values, cerebral atrophy, presence of periventricular hypodansity, cigarrette smoking, usage of alcohol. Material and methods; In this study designed prospectively, 40 patients with age of 18 – 95, in between the date of 1st June and 31st Oct 2015, admitting to Neurology Intensive Care Unit of Selcuk University with the first three days of acute strokes were accepted. Those patients accepted in the study were evaluted with agitation and sedation status in accordance with Ramsay Agitation-Sedation Scale, Richmod Agitation Sedation Scale (RASS), at the first and 10th days. And any significance in between the latter (Ramsay Agitation – Sedation Scale and RASS) and Glasgow Coma Scale, National Insitutes of Health Stroke Scale (NIHSS), Glasgow outcome Scale (GOS), Rankin Scale, medical history, neurological findings, EKG, lung X-ray, Cerebral MRI and /CT, aimed laboratory results (hemogram, biochemistry, blood gases) were evaluated. Results: Out of the 40 patiens accepted in Neurological ICU with acute stroke(İnfarction, hemorhage, hemorogic infarction), 18 were women (45%), with a mean age of 70.94 ± 13.90 (39-98) y, 22 (55%) were men with a mean age of 63.0± 13.14 (36-86) y. 35 ( 87.5 %) patients were ischemic 5 (12.5 %) were hemorhagic stroke. We could not find any significant relationship in between Ramsay, RASS and gender, subgroup of stroke (ischemia, hemorhage), DM, peripheric artey diseases, collagen connective tissue disease, hypertansion, cranial nerve involvement, cerebral atrophy, periventricular hypodensity, laterazation of hemiparesis, lobar localization of lesion and cigarette smoking on the fisrt day. It was the same on 10th day. In the first day, there was no signicifant relation in between Ramsay and RASS and cardiac rhythm disorder (p = 0.098 and p = 0,206, rankly). On 10th day, there was a relation (p = 0,027 and p = 0,02).