Amatör futbol oyuncularında kafein alımından 60 dk ve 120 dk sonra kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz performansı
Short-term high-intensity exercise performance 60 and 120 min after caffeine ingestion in amateur soccer players
  1. Tez No: 422829
  2. Yazar: ZÜLKİF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Amatör Futbol Oyuncularında Kafein Alımından 60 Dk Ve 120 Dk Sonra Kısa Süreli Yüksek Yoğunluklu Egzersiz Performansı Zülkif KARA Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA – 2016 Bu çalışmanın amacı, amatör futbolcularda kafein alımından 1 saat sonra ve kafein alımından 2 saat sonra, kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz performansının incelenmesidir. Araştırmaya, yaşları ortalaması 22.69±2.175 yıl, boyları ortalaması 174±7.118 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 70.55±8.760 kg olan toplam 12 erkek amatör futbolcu gönüllü olarak katıldı. Futbolcular, 2 farklı zamanda kafein takviyesi ve plasebo (PL) koşulu olmak üzere rastgele olarak 3 deney koşulunda araştırmaya dahil edildiler. PL koşulunda deneklere sadece su verildi. Kafein takviyesi ölçümlerden 60 dk önce (KAF60) ve 120 dk önce (KAF120) olacak şekilde en az 3 gün ara ile farklı günlerde gerçekleştirildi. KAF60 ve KAF120 deney koşullarında futbolculara suya karıştırılmış olarak vücut ağırlığı başına 6 mg/kg toz formundaki kafein (Sigma-Aldrich) takviyesi yapıldı. Futbolculara kafein veya plasebo takviyelerinden hangisini aldıkları açıklanmadı. Futbolculara doğrusal hız testi (5/10/20/30m), dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve çeviklik testleri uygulandı. Futbolculara ilişkin, 5, 10, 20 ve 30 metre sürat performansları, eller belde ve eller serbest dikey sıçrama performansları, eller belde durarak uzun atlama performansı bakımından, plasebo, kafein alımından 1 saat sonraki ve kafein alımından 2 saat sonraki değerler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY REPUBLIC of TURKEY SELÇUK UNIVERSITY HEALTH SCIENCES INSTITUTE Short-Term High-Intensity Exercise Performance 60 and 120 Min After Caffeine Ingestion in Amateur Soccer Players Zülkif KARA Department of Coaching Education MASTER THESIS / KONYA-2016 The aim of this study is to investigate the short-term, high-intensity exercise performs one hour later and two hours later after amateur players' caffeine taking. 12 male amateur players joined the research voluntarily whose average of age is 22.69±2.175 years, average of height is 174±7.118 cm and average of weight is 70.55±8.760 kg. Players were randomly involved in the investigation in case of 3 trials, under the caffeine reinforcement in two different times and placebo (PL) condition. In PL condition, subjects were only given water. Caffeine reinforcement was carried out three days apart in different days as 60 m before measurement (KAF60) and 120 m before measurement (KAF120). In KAF60 and KAF120 trial conditions, caffeine reinforcement as powder mixed with water (Sigma-Aldrich) – 6mg/kg for per body weight- was given to players. It hasn't been explained to player whether they were given caffeine or Placebo. Linear speed (5/10/20/30m), vertical jumping, long jump while holding on and agility tests were applied to the players. It has been determined that there is no difference as to the values between after caffeine, placebo taking 1 our later and 2 hours later in performances such as 5, 10, 20 and 30 m speed performance, vertical jumping hands free and hands on hips, long jump while holding on (P>0.05).