Vitamin d'nin meme kanser hücresinin proliferasyon, enerji düzeyi ve invazyonuna etkisi
The effect of vitamin d on proliferation, energy level and invasion of breast cancer
- Tez No: 422830
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Vitamin D,kalsiyum ve fosfor homeostazisi klasik etkisinin yanında anti-proliferatif, anti-invazif, anti-neoplastik, pro-apoptotik etkileri olan pleotropik bir hormondur. Epidemiyolojik ve deneysel in vivo ve vitro çalışmalarda kanser üzerine etkinliği gösterilmiştir. Çalışmamızda vitamin D'nin bu etkilerini açıklayabilmek içinMCF-7 meme kanseri hücre serisinde, farklı konsantrasyon ve sürelerde hücre proliferasyonu ve invazyonu üzerine etkisini gerçek zamanlı hücre elektronik algılama sistemiyle (xCELLigence) ortaya koymayı amaçladık. Ayrıca proteazlardan biri olan uPA aktivitesi üzerine ne gibi etki ettiğini ortaya koyarak birbirleriyle bağlantılarını ve D vitamininin etki mekanizmasını açıklamaya çalıştık. Bu amaçla hücre kültürü laboratuvarında vitamin D'nin farklı konsantrasyonları ile muamele edilen MCF-7 hücrelerinin doz ve zaman bağımlı olarak proliferasyonunun ve invazyonunun inhibisyonu gözlemlendi. Hücrelerin proliferasyonundaki ve invazyonundaki değişiklikler, gerçek zamanlı hücre algılama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Hücre sayısındaki değişiklikler, mikro elektrot içeren özel hücre kültürü kuyucuklarında, deney süresince her 15 dk'da bir sürekli olarak izlendi. Bu sistemde belirlenen IC50 dozuyla hazırlanmış olan hücre lizatlarından alınan örneklerde enerji düzeyleri, uPAaktivitesi analizleri gerçekleştirildi. Sonuç olarak, vitamin D'nin meme kanseri hücresi proliferasyonunu ve invazyonunu doz ve zaman bağımlı olarak inhibe ettiği ve bunu enerji düzeylerini ve uPAaktivitesini azaltarak gösterdiği gözlenmiştir. Bu değerlendirmeyle birlikte, vitamin D'nin hücre üzerine etki mekanizmasıyla ilgili daha ileri çalışmalar ve hiperkalsemik olmayan analoglarının geliştirilmesi ile eksiklikler giderilebilir.
Özet (Çeviri)
1,25(OH)2D3, is a pleiotropic hormone with anti-proliferative, pro-apoptotic and pro-differentiation effects on numerous cell types, which suggest anti-cancer activity in addition to its classical regulatory action on calcium and phosphate metabolism. Epidemiological and experimental in vitro and in vivo data support a cancer preventive role of 1,25(OH)2D3. In our study, on the MCF-7 breast cancer cells series, in order to explain of vitamin D's effects, we aimed to put forward that different concentrations and durations effects on of cell proliferation and invasion the real-time cell electronic sensing system (xCELLigence). Also we tried to explain, what effect on the activity of the protease uPA which it is a protease connected with each other by revealing that the mechanism of action of vitamin D. For this purpose in the cell culture laboratory MCF-7 cells which those treated with various concentrations of vitamin D, dose and time dependent inhibition of proliferation and invasion was observed. Changes in the proliferation and invasion of cells was assessed using real-time detection system cells. Changes in the number of cells, the particular cell culture in wells containing micro-electrodes, a duration of the experiment was continuously monitored every 15 min. In this system, determined dose of the IC50 on samples taken from cell lysates prepared by the energy levels, the analyzes of uPA activity were performed. In conclusion, proliferation and invasion of breast cancer cell was inhibited by vitamin D via dose and time dependent decreasing uPA activity, and whose energy levels, were observed. With this assessment, vitamin D's effects on cells, further studies on the mechanisms and the development of analogues with non-hypercalcemic deficiencies rectified.