Türk ebeveynleri ve onların çocuklarında sefalometrik kraniyofasial özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of cephalometric craniofacial features in Turkish parents and their offspring
- Tez No: 422834
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı kalıtımın kraniyofasiyal yapılar üzerindeki etkisinin belirlenmesi, yüz estetiğinin ve kraniyofasiyal kemiklerin ortodontik tedaviler öncesinde hangi yönde gelişeceğini tespit etmektir. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda, büyüme paterninin daha doğru tespiti ve hangi değerlerin çevresel faktörlerden hangilerinin kalıtımsal faktörlerden etkilendiği belirlemektir. Bu çalışma için Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi için başvurmuş bireylere ve ebeveynlerine ait lateral ve posterior anterior sefalometrik radyografi kayıtları incelenmiştir. Aileler, çocuklar referans alınarak Angle sınıflamasına göre İskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır ve toplamda 212 birey ( 53 anne, 53 baba, 53 kız evlat, 53 erkek evlat) araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda çocukları ile ebeveynleri arasındaki korelasyon ve kalıtımsal tahmin değerleri gruplara göre değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm kız çocuklarının ve tüm erkek çocuklarının hem birbirleri ile hem de ebeveynleri ile değerlendirmeleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda; Sınıf I kız grubunda anne-kız uyumu baba-kız uyumuna göre daha fazla korelasyon göstermiştir, Sınıf II kız grubunda ise baba-kız arasındaki uyum anne-kız arasındaki uyumdan daha fazladır. Bununla birlikte Sınıf III kız grubunda hem anne hem de baba ile yüksek korelasyon gözlenirken.
Özet (Çeviri)
The aims of this study to determine the effect of the genetical inheritance on the craniofacial structures, to find out the aspects of facial aesthetics and craniofacial bones in which direction to develop before the orthodontic treatment. Based on the results of the study, to obtain more accurate determination of growth patterns, to find out what values are affected by environmental factors and which of affected by genetical factors. For this study, individuals and parents who applied to Selcuk University Faculty of Dentistry of Department of Orthodontics treatment, whose lateral and posterior anterior cephalometric radiographs were examined. Families considering with their children are divided into the groups according to Angle classification skeletal Class I, Class II and Class III and a total of 212 subjects (53 mothers, 53 fathers, 53 daughters, 53 sons) were included in the study. Genetic correlation and estimated values between parents and children in our study were evaluated according to the groups. In addition, all girls and boys were evaluated among each others and also with their parents as well. As a result of statistical analysis; in the Class I girl group mother-daughter compliance showed more correlation than father-daughter compliance, on the other hand, in the Class II girl group the harmony between father and daughter is more than the harmony between mother and daughter. However, in the Class III girl group high correlation is observed with both mother and father.