Prepubertal dönemde çocuklarda beden algısının antropometrik ölçümlerle ilişkisi: Kesitsel bir inceleme
Relationship between body perception and anthropometric measurements in prepubertal children: A cross-sectional study
  1. Tez No: 914861
  2. Yazar: UĞUR REGAİP AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÖZGÜRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Prepubertal dönemdeki (9-11 yaş) çocukların kendilerini, ailelerin de çocuklarını nasıl algıladıkları antropometrik ölçümlerle kıyas edilerek aile ve çocuk beden algılarının antropometrik ölçümlerle ilişkisi, ailelerin çocukları hakkındaki beden algısını etkileyen sosyodemografik faktörler, aynı zamanda aile ve çocukların beden algılarının uyumu değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, yaşları 9-11 aralığını kapsayan ve ayaktan başvuru yapan 200 kız, 200 erkek toplamda 400 çocuk ve onların ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Aydınlatılmış onam alındıktan sonra sosyodemografik aile yapıları, anne sütü alımı, tamamlayıcı beslenmeye başlama yaşı, yeterli beslenme düzeyi, çocuğunun beslenmesi ve bunun yeterlilik düzeyine ilişkin ailelerin bakış açısına yönelik anket soruları soruldu. Akliman ve ark. tarafından hazırlanan“Türk Çocukları için Beden Algısı Ölçeği”görsel olarak sunularak hem ailelerin hem çocukların kendilerini nasıl gördükleri kaydedildi. Aynı zamanda çocukların boy, kilo, bel çevresi, üst kol çevresi, boyun çevresi ölçülerek kaydedildi. Vücut kitle indeksi (VKİ) (kg/m2) cinsinden hesaplanarak z skoru değerlerine göre çocuklar zayıf, normal, fazla kilolu ve obez olarak sınıflandırıldı. Boyun, üst kol çevresi ve bel çevresi için persentil çizelgeleri kullanıldı. Toplanan veriler ailelerin çocukları hakkındaki ve çocukların kendileri hakkındaki beden algısı birbirleriyle, antropometrik ölçümlerle, sosyodemografik özelliklerle ve beslenme alışkanlıklarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubu VKİ'ye göre gruplandırıldığında; çocukların %63,5'i (n=254) normal, %36'sı (n=9) hafif, %1,3'ü (n=5) orta, %77'si (n=19,3) kilolu idi ve %7'sinin (n=28) obez olduğu saptandı. ABA'ya göre 129 kişi (%32,3) zayıf, 236 kişi (%59) normal, 26 kişi (%6,5) kilolu ve 9 kişi (%2,3) obezdi. ÇBA'ya göre 82 kişi (%20,5) zayıf, 196 kişi (%49) normal, 75 kişi (%18,8) kilolu ve 47 kişi (%11,8) obezdi. 202 (%50,5) kişinin ABA'sı doğruyken 198 (%49,5) kişinin ABA'sı yanlıştı. 231 (%57,7) ÇBA'sı doğruyken 169 (%42,3) ÇBA'sı yanlıştı. ABA'sı doğru olanlarda kız oranı, ABA'sı yanlış olanlara göre daha fazla olup istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,009). ABA'sı yanlış olanlarda vücut ağırlığı, vücut ağırlığı SDS, VKİ ve VKİ SDS değerleri, ABA'sı doğru olanlara göre daha yüksek olup istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,003, p=0,001, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to evaluate how prepubertal children (aged 9–11) perceive themselves and how their parents perceive their children, and to compare these perceptions with anthropometric measurements. Additionally, we tried to assess the relationship between family (FBP) and child (CBP) body perceptions and anthropometric measurements, sociodemographic factors affecting parents' body image perceptions of their children, and the concordance between family and child body perceptions. Materials and Method: The study included a total of 400 children (200 girls and 200 boys) aged 9–11 years who attended outpatient clinics, along with their parents. After obtaining informed consent, families were surveyed about their sociodemographic structure, breastfeeding history, age at the introduction of complementary feeding, adequacy of nutrition, and perspectives on their child's nutrition and its adequacy. The“Body Image Scale for Turkish Children”developed by Akliman et al. was presented visually, and the self-perceptions of both children and their families were recorded. Additionally, the children's height, weight, waist circumference, upper arm circumference, and neck circumference were measured. Body mass index (BMI) was calculated as kg/m², and based on z-scores, children were categorized as underweight, normal, overweight, or obese. Percentile charts were used for neck, upper arm, and waist circumferences. The collected data were compared in terms of children's and families' body perceptions, anthropometric measurements, sociodemographic characteristics, and nutritional habits. Results: When grouped according to BMI, 63.5% (n=254) of the children were normal, 36% (n=9) were slightly overweight, 1.3% (n=5) were moderately overweight, 19.3% (n=77) were overweight, and 7% (n=28) were obese. According to FBP, 32.3% (n=129) were perceived as underweight, 59% (n=236) as normal, 6.5% (n=26) as overweight, and 2.3% (n=9) as obese. According to CBP, 20.5% (n=82) perceieved themselves as underweight, 49% (n=196) as normal, 18.8% (n=75) as overweight, and 11.8% (n=47) as obese. FBP were correct in 50.5% (n=202) and incorrect in 49.5% (n=198) of cases. CBP were accurate in 57.7% (n=231) and inaccurate in 42.3% (n=169) of cases. The proportion of girls in the group with accurate FBP was significantly higher than in the group with inaccurate FBP (p=0.009). Among participants with inaccurate FBP, body weight, weight SDS, BMI, and BMI SDS values were significantly higher than those with accurate FBP (p=0.003, p=0.001, p0.05).