Anestezi idame ve derlenmesinde sevofluran ve propofolün etkilerinin karşılaştırılması
The Comparative effect of sevoflura and propofol in maintenance and recovery of anesthesia
  1. Tez No: 70496
  2. Yazar: KADER KESKİNBORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFFET KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kan - gaz dağılım katsayısı bilinen tüm inhalasyon ajanlarından daha düşük olan sevofluranın, hemodinamik stabilite, hızlı ve güvenli uyanma ve derlenme sağladığı ileri sürülmektedir. Biz bu çalışmada intravenöz anestezide adeta standart ajan olarak kullanılan propofol ile yeni bir inhalasyon ajan olan sevofluranı hemodinami parametreleri ve derlenme özellikleri açısından karşılaştırdık. Bu amaçla; laparoskopik kolesistektomi olacak 25-65 yaşlan arasında ASA I- II gruplarından 40 hastayı çalışma kapsamına aldık. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldılar. 25 ng/kg Alfentanil, 2mg/kg propofol ve 0.1 mg/kg ve vekuronyum bromid ile indüksiypn ve entübasyon gerçekleştirilen hastalardan propofol grubuna idamede ilk 10 dakika 10 mg/kg, ikinci 10dakika 8mg/ kg, ve daha sonra 6 mg/kg propofol + %50 02/hava, sevofluran grubuna idamede %2 vol sevofluran + % 50 02 / hava uygulandı. Ayrıca her iki gruba idamede Alfentanil 25 [j.g/kg/ saat infüzyonu yapıldı. İdame ve derlenme dönemindeki (entübasyondan 5 dk sonra, insüflasyondan önce ve sonra, ekstübasyondan önce ve sonra, ekstübasyondan 5 dk ve 15 dk sonra) hemodinamik parametreler (kalp atım hızı, arter basınçları (sistolik, diastolik, ortalama) SP02 ve ETC02) kaydedildi. Safra kesesi batından dışarı çıkarıldığında, her iki grupta da Alfentanil infüzyonu kesildi. Son göbek cilt sütürü atıldıktan sonra ise sevofluran grubunda sevofluran inhalasyonu, propofol grubunda propofol infüzyonu kesildi ve yine her iki grupta idamedeki ajanlar kesildikten sonra, ekstübasyon zamanı ve spontan gözlerini açma zamanı kaydedildi. Ayrıca hastalara ALDRETE ve KROULİK'inderlenme skoru ve minimental (kognitif) testler uygulanarak derlenme özellikleri değerlendirildi. İki grubu birbirleriyle karşılaştırdığımızda idame döneminde (entübasyondan 5 dk sonra) kalp atım hızı ve arter basınçları arasında anlamlı bir fark bulamadık. Ama grupları kendi içlerinde karşılaştırdığımızda propofol grubunda kalp atım hızı insüflasyondan önce en düşük, ortalama arter basınçları entübasyondan 5 dk sonra ve insüflasyondan önce en düşük değerleri saptadık. Sevofluran grubunda ise kalp atım hızı insüflasyondan önce en düşük, ortalama arter basıncı ise entübasyondan 5 dk sonra en düşük değeri saptadık. Her iki grupta da bulduğumuz bu düşük değerlere idamede kullandığımız narkotik analjezik infüzyonuna bağladık. { Her iki grupta insüflasyon sonrası ortalama arter basınçlarında bulduğumuz yükselmeleri ameliyat tekniği olan laparoskopiye bağlı patofizyolojik değişiklikler ile açıkladık. Derlenme döneminde ise ekstübasyon zamanı ve spontan gözlerini açma zamanı açısından propofol grubu daha iyiydi. Ama ALDRETE derlenme skoru ve kognitif fonksiyonlar açısından iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. Sevofluran, hoş kokusu ve kısa derlenmesi ile diğer inhalasyon ajanlarına göre daha az emetik pontansiyeline rağmen bulantı kusmaya daha fazla neden olmuştu. Sonuçta, sevofluranın idamede hemodinamik stabilite, hızlı ve güvenli derlenme sağlayarak propofole alternatif olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sevoflurane, a new inhaled anesthetic, has a low blood solubility which provides for both hemodinamic stability in maintenance and recovery times. This study was designed to compare the maintenance, emergence and safety characteristics of sevoflurane anestesia with those of propofol, a standard intravenous, anesthetic, in patients undergoing elective laparaskopik cholesistectomy operation. Forty ASA physical status I or II adult patient, aged 25-65 years, scheduled for laparoskopic cholesistectomy operation were studied. Patients were randomly assigned to two groups. Alfentanyl 25jig/kg, propofol 2 mg /mg and vecuronium 0.1mg/kg were given intravenously to all of the patients in the induction of the anesthesia and than all of them were intubated. In propofol group, anesthesia was maintained with propofol infusion and 50% 02/ air. And in sevofluran group with sevoflurane 2% vol and 50% O2/ air. Both groups received Alfentanyl 25 \igfkg I hour infusion. i In maintenance and recovery periods (five minutes after intubation, before insuflation, affer insuflation, before extubation, after extubation, five minutes and fifteen minutes after extubation) hemodynamic parameters (heart rate, arterial presures (systolic, diastolic, mean) hemoglabin saturation and end - tidal C02) were recorded. When the gallbladder was taken out from the abdomen, Alfentanyl infusion was stopped in both groups. After the last suturation of the skin, inhalation of sevofluran and infusion of propofol were discontinued. The time of discontinuation of the anesthetic agent, the time for extubation and the times at which the patient opened their eyes spontaneously were recorded. The immediate postoperative 65recovery and the quality of overall postoperative recovery were classified by various tests; minimental (cognitive) test, postoperative scores for the visual anolog scales (VAS), the modified ALDRETE and KROULIK's score. In maintenance period (especially in 5 min after intubation) heart rates and mean arterial pressures did not differ between gropups. But in both group, heart rate and mean arterial pressures were found to be significantly low before the insuflation. We related these findings with administration of narcotic analgesic in maintainance period. i In both group, elevation of mean arterial pressure after insuflation was due to pathophysiologic alteration of laporoskopic operation technique. Compared to sevoflurane group, the emergence times from cessation of the administration of the anesthetic agent to spontaneous eye opening and extubation were shorter in the propofol groups. Cognitive functions recovered at same rate. And the modified Alderete score were good in both groups. Sevoflurane less emetic potential compared to other inhaled anesthetics because it is less purgent and has a short emergence time which may be asociated with less depression of coqnitive function in the post operative period. Although the difference was non significant between two groups according to neusea and vomiting, clinically the incidence was low in propofol group. In coclusion, we have demonstrated that sevoflurane compares favorably with propofol for both hemodynamic stability in maintenance and emergence from anesthesia. 66