Cinsiyetler arasındaki çene ucu belirginliğinin profile etkisinin ortodontistler, ağız diş ve çene cerrahları, plastik cerrahlar, ortognatik cerrahi tedavisi görmüş hastalar ve meslek dışı kişiler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chin prominence on facial profile among orthodontists, oral and maxillofacial surgeons, plastic surgeons, patients undergone orthognatic surgery and lay people
  1. Tez No: 422873
  2. Yazar: AKIN BUĞRA PİŞİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın amacı cinsiyetler arası çene ucu belirginliğinin profil estetiği algısına olan etkisinin, ortodontistler, ağız diş ve çene cerrahları, plastik cerrahlar, ortognatik cerrahi operasyonu geçirmiş bireyler ve meslek dışı bireyler tarafından değerlendirilmesi üzerine yapılmış anket çalışmasıdır. Elektronik ortamda hazırlanan bu çalışmaya, yukarıda belirtilen beş farklı gruptan toplam 732 kişi katılmıştır. İskeletsel sınıf 1 değerler gösteren, dik yön değerleri normal sınırlar içerisinde olan, bir adet kadın ve bir adet erkek profil fotoğrafı photoshop programı yardımı ile modifiye edilerek yumuşak doku değerlerinin idealize edilmesi sağlanmıştır. Ricketts'in E doğrusuna göre ideal değerler gösteren kadın ve erkek profil fotoğraflarında çene ucu bölgesi, anteroposterior yönde ikişer milimetre aralıklarla 10 milimetreye kadar posteriora ve 8 milimetreye kadar da anteriora hareket ettirilmiştir. Katılımcılardan 11 kadın ve 11 erkek profil fotoğrafını ve aynı zamanda kendi profillerini de değerlendirmeleri istenmiştir. Çalışmada çene ucu algısının daha rahat değerlendirilebilmesi için fotoğraflar siyah-beyaz hazırlanmıştır. Veriler, SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Profil puanlamalarında ise Kruskall-Wallis H testi uygulanmıştır. Profil fotoğraflarının aldıkları puanlar değerlendirildiğinde kadın profillerinde ideal, hafif konveks ve hafif konkav profillerin daha kabul edilebilir olduğu, erkek profillerinde ise ideal profilin ve hafif konkav profillerin daha kabul edilebilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A survey study made on the assessment of influence of the chin prominence on the perception of the profile aesthetic between genders by orthodontists, oral and maxillofacial surgeons, plastic surgeons, people undergone orthognathic surgery and laypeople. A total of 732 participants of the above mentioned five different groups participated in this study which was prepared in the electronic environment. The profile photograph of one female and one male showing the skeletal class 1 values, and the vertical direction values within normal limits, were modified in the Photoshop program to idealization of values of the soft tissue. Chin was moved posteriorly up to 10 mm and anteriorly up to 8 mm with 2 mm intervals in male and female profile photos showing ideal values according to Ricketts's E line. Participants were asked to assess 11 female and 11 male profile photos and also their own profiles. In order to assess the perception of chin more easily, the photos were prepared in black and white in this study. The datas were analyzed with SPSS 20.0 software package. Kruskal-Wallis H test was applied to score profiles. . Considering the scores the profile photos obtained, it was found that the ideal, slightly convex and slightly concave profile was more acceptable for females in comparison with the ideal and slightly concave profile for the males.