Acil servise başvuran ve akut pankreatit tanısı alan hastalarda farklı 3 pankreatit ağırlık skorlama sisteminin prospektif olarak karşılaştırılması
A prospective comparison of 3 scoring systems in emergency department patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 422883
  2. Yazar: MUSTAFA HAYRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Arkaplan: Ciddi akut pankreatit (severe acute pancreatitis [SAP])'i erken tanımak mortaliteyi azaltmak için çok gerekli ve önemlidir. Akut Pankreatit (AP)'in ciddiyetini ve prognozunu belirlemek için yatak başı akut pankreatit şiddet indeksi (Bedside Index Severity Acute Pancreatitis [BISAP]), Glasgow prognoz skoru (Glasgow Prognostic Score [Imrie]) ve bilgisayarlı tomografi şiddet indeksi (Computed Tomography Severity Index [Balthazar]) gibi birçok skorlama sistemi mevcuttur. Ancak bu skorlama sistemlerinin acil serviste kullanımları için elimizdeki mevcut veriler yeterli değildir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, AP tanısı alan hastalarda yukarıda bahsi geçen üç skorlama sistemini hesaplamak, karşılaştırmak ve hangisinin SAP'i daha iyi öngördüğünü bulmaktır. Materyal ve Metod: Bu ileriye dönük, gözlemsel, tek merkezli ve kesitsel olarak yapılan çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi acil servisinde 1 Nisan 2014 ve 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hastaların demografik ve klinik parametreleriyle birlikte klinik sonlanımları kaydedildi. 18 yaş üstü bütün erişkin hastalar başvurudan sonraki 30 güne kadar takip edildi. Birincil sonlanım SAP gelişmesidir. İkincil sonlanım ise hastaneye yatış, yoğun bakıma yatış, hastanede kalış süresi ve tüm nedenlere bağlı ölümdür. Skorlama sistemlerinin SAP'i öngörme gücü alıcı işletim karakteristiği (Receiver-Operating Curve [ROC]) eğrisi altında kalan alan (Area Under the Curve [AUC]) ölçülerek yapıldı. Bulgular: AP tanılı toplam 150 hasta (ortalama yaş 66.7 ± 15.8; %66.1 erkek) çalışmaya dahil edildi. Bu 150 hastanın 25 tanesi (%16.6) SAP olarak sınıflandırıldı. Eğri altında kalan alan BISAP, Imrie ve Balthazar için sırasıyla 0.868, 0.801, 0.568 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Early identification of severe cases of acute pancreatitis is necessary and very important to reduce mortality. There are many scoring systems including BISAP, Imrie, and Balthazar scores which reported to be useful for assessment of clinical severity and prognosis. However, data regarding the prognostic significance of these scoring systems in emergency department (ED) setting are quite limited. Objective: This study aims to calculated and compared the diagnostic performance of the aforementioned scoring systems in predicting severe acute pancreatitis (SAP). Material and Methods: This prospective, observational, single-center, and cross-sectional study was conducted at ED of Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital in Manisa, between April 1, 2014, and July 31, 2015. Demographic and clinical parameters as well as clinical outcomes were established. All adult patients (≥18 years) underwent follow-up evaluations 30 days after admission. The primary endpoint was severe acute pancreatitis. The secondary outcomes of interest were hospital admission, intensive care unit admission, length of stay in hospital, and all-cause mortality. Predictive accuracy of the scoring systems was measured by the area under the receiver-operating curve (AUC). Results: A total of 150 patients (mean age, 66.7 ± 15.8 years; 66.1% men) with AP were enrolled in this study. Of the 150 patients, 25 (16.6%) were classified as having severe acute pancreatitis. AUCs for BISAP, Imrie, and Balthazar predicting severe pancreatitis were 0.868, 0.801, and 0.568, respectively.