Acil serviste akut pankreatit tanısı alan hastalarda pankreatit risk skorlama sistemlerinin prognostik değerliliğinin karşılaştırılması
Comparison of prognostic validity of pancreatitis risk scoring systems in patients diagnosed with acute pancreatitis in the emergency department
- Tez No: 832693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit sık görülen bir abdominal acildir. Akut pankreatit insidansı 38/100000 olup mortalitesi %2-10 arasında değişmektedir. Akut pankreatitte prognozu öngörmek için birçok farklı skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bu skorlamaları birbiriyle karşılaştıran farklı çalışmalar mevcuttur ve bu çalışmaların sonuçları arasında tutarsızlıklar vardır. Biz çalışmamızda yeni skorlama sistemlerinden Bedside İndex of Severity İn Acute Pancreatitis (BISAP) skoru, WL skoru ve Chinese Simple Scoring System (CSSS) skorunu karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif tasarlanmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisine 02.06.2019 - 02.06.2022 tarihleri arasında başvuran ve lipaz değeri yüksek ölçülen tüm hastaların listesi hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) alındı. 475 hastanın HBYS'de kayıtlı acil servis dosyaları incelendi. Akut pankreatit tanısı alan ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 357 hasta çalışmaya alındı. Dahil edilen 357 hastanın başvuru demografik özellikleri, vital parametreleri, eşlik eden hastalıkları, laboratuvar bulguları ve görüntüleme bulguları kaydedilip; Wl, CSSS ve BISAP skorları hesaplandı. Bu skorların komplikasyonlu klinik seyir ve hasta sonlanımını öngörmedeki başarıları karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 167'si (%46,8) kadın, 190'ı (%53,2) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60,6±17.8 (Aralık:18-94), yaş ortancası ise 62 (IQR:48-75) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Acute pancreatitis is a commonly encountered abdominal emergency. The incidence of acute pancreatitis is 38/100,000, with a mortality rate ranging from 2% to 10%. Various scoring systems have been developed to predict the prognosis of acute pancreatitis. There are different studies comparing these scoring systems, and there are inconsistencies among the results of these studies. In our study, we compared the Bedside index of severity in acute pancreatitis (BISAP) score, WL score, and Chinese Simple Scoring System (CSSS) score, which are new scoring systems. Materials and Methods: Our study was a retrospective descriptive study. The list of all patients who presented to the Adult Emergency Department of Dokuz Eylul University Hospital between 02.06.2019 and 02.06.2022 and had elevated lipase levels was obtained from the hospital information management system (HBYS). The emergency department files of 475 patients registered in HBYS were reviewed. A total of 357 patients with a diagnosis of acute pancreatitis and no exclusion criteria were included in the study. The demographic characteristics, vital parameters, comorbidities, laboratory findings, and imaging findings of the included 357 patients were recorded, and WL, CSSS, and BISAP scores were calculated. The success of these scores in predicting complicated clinical course and patient outcome was compared. Results: Of the patients, 167 (46.8%) were female, and 190 (53.2%) were male. The mean age of the patients was 60.6±17.8 (Range: 18-94), and the median age was 62 (IQR: 48-75).