Deneysel hayvan modelinde candida tropicalis peritonitinin tedavisinde kaspofungin ve amfoterisin b etkinliğin karşılaştırılması
Comparison of caspofungin and amphotericin b in candida tropicalis peritonitis treatment in an experimental animal model
- Tez No: 422891
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜNGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son 30 yıldır kandida türlerine bağlı invaziv fungal enfeksiyonlarda diğer sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlarda da olduğu gibi belirgin artış gözlenmektedir. Bu epidemiyolojik gelişmede cerrahi girişim sayısı, santral venöz kateter ve geniş spektrumlu antibiyotik kullanımındaki artışın da önemli rolü vardır. Fungal peritonitler daha nadir olmakla beraber ciddi bir intraabdominal enfeksiyondur. Özellikle cerrahi yoğun bakımlarda ve hemodiyaliz hastalarında daha sık gözlenen fungal peritonitlerde birçok merkezde en sık tespit edilen etken Candida albicans'tır (C. albicans); fakat son yıllarda invaziv işlem sayısındaki artış ve sağlık bakımı ile ilşkili enfeksiyonların artması nedeni ile Candida tropicalis (C.tropicalis), Candida glabrata, Candida parapsilosis ve Candida krusei gibi albikans dışı kandida türlerinin de görülme sıklığında artış mevcuttur. Lipozomal amfoterisin B ve kaspofungin azol direnci olan/olmayan ve C. albicans ve albikans dışı suşlara bağlı invaziv kandida enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada C.tropicalis'e bağlı deneysel peritonit modeli oluşturulmuştur. Toplam 56 farenin 8 gruba ayrılması sonrasında enfekte doz kontrol grupları hariç diğer farelere intraperitoneal yolla uygulanmış; ve tedavisinde lipozomal amfoterisin B ve kaspofunginin üç farklı dozu uygulanmıştır. SDA'ya doku(dalak) ve peritondan yapılan ekimlerde C.tropicalis üreme miktarı ve sağkalım değerlendirilmiştir. Sonuç olarak deneysel C.tropicalis peritoniti modelinde, sağaltımda kullanılan lipozomal amfoterisin B ile kaspofunginin etkinliği arasında literatür verileri ile uyumlu olarak istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Fakat non-albikan kandida türlerinin neden olduğu invaziv kandida enfeksiyonları ile ilgili daha geniş serili deneysel ve klinik çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
In the last 30 years there is an increase in the rates of invasive infections of candida species like the other health-care associated infections. In this epidemiological development there is also a role of surgical procedure, central venous catheter use and use of broad spectrum antibiotics. Fungal peritonitis is rare but it's a serious intraabdominal infection. Candida albicans which is especially seen in surgery intensitive care units and hemodialysis patients, is the most frequently detected pathogen in fungal peritonitis in many centers; but in recent years there is an increase in the rate of non-albicans Candida species like Candida tropicalis (C.tropicalis), Candida glabrata, Candida parapsilosis ve Candida krusei due to the increase of invasive procedures and health-care associated infections. Liposomal amphotericin B and caspofungin are used in resistant or not resistant C.albicans/ non-albicans Candida strains. İn this study, an experimental model of C.tropicalis peritonitis has been composed. There were 8 groups consisted of totally 56 mice, the infection has implemented to mice by intraperitoneally; and liposomal amphotericin B and caspofungin have implemented in three different dosage as a treatment. The survival and the growth of C.tropicalis in SDA of tissue(spleen) and periton have been eveluated. As a result of this experimental C.tropicalis peritonitis model, in harmony with the literature there was no difference between liposomal amphotericin B and caspofungin used as the therapy. But, there is need for the experimental and clinical wider series of studies about invasive infections formed by non-albicans candida species.