Deneysel hayvan modelinde bupivakain, levobupivakain ve ropivakainin toksik dozlarının kardiyovasküler sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the toxic dosage of levobupivacain, ropivacaine and bupivacaine over cardiovasculer system effects in experimental animal model
  1. Tez No: 203270
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞTUTCU SAKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda; bupivakain, levobupivakain ve ropivakainin iv uygulanması sonucu, her bir ilacın ortaya çıkan kardiyotoksik etkilerini ve kardiyotoksisiteye neden olan toksik dozlarını karşılaştırmayı amaçladık.MATERYAL VE METOD: Ağırlıkları 20-25 kg. arasında erişkin 18 erkek karışık cins köpek çalışmaya alındı. Lokal anestezik ajan olarak seçilen ajanlar bupivakain (Grup B), levobupivakain (Grup L) ve ropivakaindi (Grup R). Denekler rastgele 6'lı 3 gruba ayrıldı. Çalışma öncesi deneklere İM 100 mg ketamin ve 5 mg midazolam verilerek anestezi sağlandı ve damar yolu açıldı. Deneklerin elektrokardiyografi (EKG), periferik oksijen saturasyonu (SPO2), kalp atım hızı (KAH) mönitörizasyonu yapıldı. Elektrokardiyografik izlem süresince aritmi, ventriküler fibrilasyon ve asistoli EKG değişiklikleri olarak kabul edildi. Grup B, Grup L ve Grup R için hesaplanan İV kardiyak toksik etki dozları sırası ile; 3 mg kg-1, 150 mg 3 mg kg-1 olarak belirlendi. Her grup için belirlenen lokal anestezikler (bupivakain, levobupivakain ve ropivakain) deneklere 30 mg dk-1 İV sabit infüzyon ile uygulandı. EKG değişiklikleri; aritmi, ventriküler fibrilasyon, asistoli tespit edildiğinde ilaç infüzyonu durduruldu ve çalışma grupları için toplam ilaç toksik etki dozları hesaplandı. SPO2 ve KAH ölçümleri her grup için 1., 2., 3., 4., 5., 10., 15., 20., 25. ve 30.dakika boyunca yapıldı ve kaydedildiBULGULAR: Grup B için üçüncü dakikadan sonra 3. - 4. dakika periyodunda deneklerde EKG değişiklikleri tespit edildi ve bu sürede bupivakain toksik dozu (etki dozu) 121.83 ± 2.22 mg olarak hesaplandı. Bu grupdaki deneklerin 1., 2., 3., 4., 5., 10., 15., 20., 25. ve 30.dakika boyunca kaydedilen SPO2, KAH'larında anlamlı değişiklik gözlenmedi. Grup L için üçüncü dakikadadan sonra 3. - 4. dakika periyodunda deneklerde EKG değişiklikleri tespit edildi ve bu sürede levobupivakain toksik dozu (etki dozu) 135.83 ± 8.01 mg olarak hasaplandı. Bu grupdaki deneklerin 1., 2., 3., 4., 5., 10., 15., 20., 25. ve 30.dakika boyunca kaydedilen SPO2, KAH'larında anlamlı değişiklik gözlenmedi. Grup R için 5. dakikadadan sonra 5. - 6. dakika periyodunda deneklerde EKG değişiklikleri tespit edildi ve bu sürede ropivakain toksik dozu (etki dozu) 205.00 ± 5.47 mg olarak hasaplandı. Bu grupdaki deneklerin 1., 2., 3., 4., 5., 10., 15., 20., 25.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study, following the administration of bupivacaine, levobupivacaine and ropivacaine, we aim to compare the cardiotoxic dosages and cardiotoxic effects of each agent.MATERIALS AND METHODS: Eighteen adult male mixed breed dogs weighing 20-25 kg were included in the study. The agents that choosen as lochal anesthetics were bupivacaine (Group B), levobupivacaine (Group L), ropivacaine (Group R). The subjects of the experiment were divided randomly into three groups that each one containing six dogs. Anesthesia was supplied by administering of 100 mg ketamin and 5 mg midazolame before the study and intravenous catheter was placed. Electrocardiography (ECG), saturation of peripheric oxygene (SPO2) and heart rate (HR) monitorizations were performed. During electrocardiographic observation,aritmy,ventricular fibrilation, asistol accepted as ECG alterations. IV cardiac toxic dosages calculated for Group B,Group L and Group R respectively determined as 3 mg/kg, 150 mg, 3 mg/kg and total toxic effective dosage calculated for each group. Local anesthetics (bupivacaine, levobupivacaine, and ropivacaine) were administered 30mg dk-1 intravenously by constant rate in each group. When ECG changes; arrhyhtmias, ventricular fibrillation and asistoly were determined, drug administration was stopped and bupivacaine causes fetal aritmy at lower dosages than ropivacaine and levobupivacaine. Measurements of SPO2 and ECG were performed at 1., 2., 3., 4., 5., 10., 15.,20., 25., and 30. minutes and recorded for each group.RESULTS: ECG changes after third minute between 3. and 4. minutes were determined in bupivacaine group and cardiotoxic dosage of bupivacaine was calculated as 121.83 ± 2.22 mg. There was no significant difference between SPO2 and HR values at 1.,2.,3.,4.,5.,10.,15.,20.,25. and 30. minutes. ECG changes after third minute between 3. and 4. minutes were determined in levobupivacaine group and cardiotoxic dosage for levobupivacaine was calculated as 135.83±8.01 mg. There was no significant difference between SPO2 and HR values at 1.,2.,3.,4.,5.,10.,15.,20.,25. and 30. minutes. ECG changes after fifth minute between 5 and 6. minutes were determined in ropivacaine group and cardiotoxic dosage of ropivacaine was calculated as 205.00 ± 5.47mg. There was no significant difference between SPO2 and HR values at 1.,2.,3.,4.,5.,10.,15.,20.,25. and 30. minutes.