Mide adenokanseri ile atrofik gastirit arasındaki moleküler patoloji
Molecular pathology in atrophic gastritis and gastric adenocarcinoma
- Tez No: 422892
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP HAKAN YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Atrofik gastrit, mide kanseri gelişmesi için önemli bir risk faktörüdür. Epigenetik kromatin yeniden modellenmesi karsinogenezisde önemli görevler üstlenmektedir. Çalışmamızda atrofik gastrit ve mide kanseri hastalarında kromatin yeniden modellenme sistemine ait genlerin tanısal ve prognostik marker olarak değerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 34 mide kanserli, 36 atrofik gastritli ve 25 kontrol olgu olmak üzere toplam 95 kişi çalışmaya dahil edildi. Mide kanseri, Ag ve kontrol gruplarının RT-PCR array yöntemi ile kromatin yeniden modellenme gen ekspresyonları değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Atrofik gastrit hastaları mide kanseri için risk faktörü olarak kabul edilen Helikobakter Pilori (Hp) varlığına göre alt gruplara ayrılarak gen ekspresyonu yapıldı. Mide kanseri hastalarında prognostik önemi olan, tümör agresifliğini ve tümör yükünü gösteren metastaz varlığı, mide de lokalizasyonuna göre alt gruplara ayrılarak gen ekspresyon analizi yapıldı. Bulgular: Mide kanserli ve Ag'li hastalarda genlerinin kontrol grunbuna göre anlamlı şekilde ING5, CXB7, ARID1A, EED, MTA1, CXB3 genlerinin ekspresyon profillerinin değiştiği saptandı. Metastatik mide kanseri hastalarında metastaz göstermeyen hastalara oranla EED,MTA1,CBX3 genlerinin anlamlı olarak yüksekeksprese olduğu görüldü. Mide kanseri hastaları ile atrofik gastrit hastaları karşılaştırıldığında gen ekspresyonlarında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç: ING5, CXB7, ARID1A, EED, MTA1, CXB3 genlerinin mide karsinogenezinde görev aldığı ve atrofik gastrit oluşumundan itibaren mide kanseri erken tanısında önemli bir marker olarak kullanılabileceğini ve bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrophic Gastritis is an important risk factor in the formation of gastric cancer. The remodelling of Epigenetic chromatin plays a vital role in carcinogenesis. In Our Study we aimed at researching the value of genes in the chromatin remodelling system as diagnostic and prognostic markers in atrophic gastritis and gastric cancer patients. Materials And Method: Our study consisted of 95 individuals which included 34 Gastric cancer, 36 atrophic gastritis and 25 control patients. Chromatin remodelling Gene expressions in gastric cancer, atrophic gastritis and control groups were evaluated and compared using RT-PCR array method. Atrophic Gastritis patients were separated into subgroups depending on the presence of H.Pylori, a risk factor for gastric cancer, and gene expression was carried out. Gastric cancer patients were divided into subgroups according to prognostic features of tumor aggressiveness, metastasis presence and gastric location and then gene expression was analyzed. Results: A significant change in gene expression profiles of ING5, CXB7, ARID1A, EED, MTA1, CXB3 were found in gastric cancer and atrophic gastritis patients compared to the control group. EED, MTA1, CBX3 genes showed a significant high expression in metastatic gastric cancer patients in proportion to non-metastatic patients. There was no significant difference found in gene expression in gastric cancer patients compared to Atrophic gastritis patients. Conclusion: The genes ING5, CXB7, ARID1A, EED, MTA1, CXB3 play a role in gastric carcinogenesis and these genes can be used as early diagnostic markers for gastric cancer even in early atrophic gastritis, however we feel there is need to do further studies on the topic.