A case study: University students' conceptions of writing apprehension
Bir durum çalışması: Üniversite öğrencilerinin yazma endişesi üzerine düşünceleri
  1. Tez No: 422915
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yabancı dil öğreniminde öğrencilerin yazma kaygısı üzerine birçok çalışma yapılmıştır ve bu çalışma da hazırlık sınıfı öğrencilerinin yazma kaygısı üzerine görüşlerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Toros Üniversitesi, Mersin, Türkiye'de okuyan 48 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Bilişsel kaygı, somatik kaygı ve kaçınma davranışı olarak üç alt kategoriden oluşan ve Cheng (2004) tarafından geliştirilmiş 'İkinci Dilde Yazma Kaygısını Ölçme Envanteri' ve üç adet açık uçlu soru sorularak öğrencilerin yazma kaygı seviyeleri ölçülmüştür. Öğrencilerin yazma kaygı seviyeleri en çok kaçınma davranışında gözlenmiştir ve kaçınma davranışı gösteren öğrenciler, İngilizce yazı yazarken yaşadıkları olumsuz deneyimlerin onları yazı yazmaktan uzaklaştırdığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
A number of research has been conducted to be able to find out students' foreign language writing anxiety and the present study aimed at finding out preparatory school students' conceptions of writing apprehension. It was conducted with 48 participants who studied at Toros University, Mersin, Turkey. An inventory called SLWAI (Second Language Writing Anxiety Inventory) adapted by Cheng (2004) with three sub-categories; cognitive anxiety, somatic anxiety and avoidance behavior and three open-ended questions were used to measure students' writing apprehension levels. The data were analysed through descriptive and content analysis and the results of the SLWAI and the comments of the students on the three open-ended questions showed that students experienced moderate levels of writing anxiety. Students experienced the highest apprehension levels regarding the Avoidance Behavior and those who experienced Avoidance Behaviour stated that they abstained from writing in English because they had difficulties with learning how to write in English.