Türkiye'de islami kadın algısının dönüşümü: Alâ Dergisi üzerinden bir analiz
The transformation of the islamic women's discourses in Turkey: The case of Alâ Magazine
  1. Tez No: 422947
  2. Yazar: HİLAL HACIBAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de 1980 sonrasında İslamcılık bir siyasal hareket olarak yükselmeye başlamıştır. 1990 sonrasında İslami yönü ön planda olan Refah Partisi'nin siyasi başarı elde etmesi, o döneme kadar merkezden uzak konumda olan kesimlerin merkeze hareketinin başlangıcını oluşturmuştur. Merkeze yaklaşma ve 2002 sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıyla merkeze yerleşme, İslami kesimler için ekonomik yükselişe ve modern yaşam biçimlerine entegrasyona neden olmuştur. İslami kesim için lüks, aşırı tüketim ve modern yaşam normalleşmiş, moda İslami kesimin kadınları için bir yaşam biçiminin göstergesi haline gelmiştir. Âlâ dergi, estetik kaygıların ön planda olduğu, lüks ve tüketime özendiren moda dergilerinin İslami versiyonunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de başörtülü kadınların“görünürlüğünün”normalleşmesi ve İslami kadın algısının dönüşümü Âlâ dergisi örneği üzerinden incelenmiştir. Temel olarak derginin modaya, lüks yaşam biçimlerine, kadının aile ve iş yaşamındaki varlığına bakışı dergide yer alan yazılar, reklamlar ve moda çekimleri aracılığıyla analiz edilmeye çalışılmıştır. Geleneksel İslamcılığın kadına bakışı ile geleneksel İslam içerisinde kadının yeri ve 1980'lerden sonra başörtüsü mücadelesi ile öne çıkan siyasal bir hareket olan İslamcılığın kadına bakışı ve kadının buradaki konumu, Âlâ dergisinde çizilen kadın tipi ile zaman zaman karşılaştırılarak Türkiye'de İslami kadın algısının dönüşümü ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1980s, Islam started to rise as a political movement in Turkey. In 1990s, Welfare Party which had an Islamic background came to power both in local and national level and gave way to the rise of an Islamic bourgeoisie. This has caused Islamic groups to have high standards of consumption and to integrate into the modern life. Thus a luxury way of consumption and a modern lifestyle were normalized for Islamic groups and fashion became an indication of the high-standard life for Islamic women. Âlâ magazine, published by the Islamic women groups, seems to be a fashion based magazine which has aesthetic concerns and encourages readers to have a luxury way of consumption. This study, analyzes the normalization of headscarf in the public life through fashion and consumption and the transformation of the Islamic women's discourses in Turkey over Âlâ magazine. Such questions as“how Âlâ magazine perceives the luxury consumption”and“what role it gives to the Islamic women in the public and private domains”are analyzed through the review of articles, advertisements and fashion shoots published in the magazine. This study also compares the new Islamic women model proposed by the Âlâ magazine with the women type proposed by the traditional Islamic point of view which was politically active in Turkish public sphere during the 1980s.