İskender Pala'nın romanlarının tarih-edebiyat ilişkisi açısından incelenmesi
Examination of İskender Pala's novels in terms of history-literature relationship
  1. Tez No: 422946
  2. Yazar: UFUK KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İskender Pala, akademisyen kimliğinin yanı sıra çağdaş Türk edebiyatının değerli, üretken ve çok okunan yazarlarından biridir. Anı, biyografi, deneme, inceleme gibi türlerde çeşitli eserler vermiş, özellikle, yazdığı tarihi romanlarla Türk tarihine ve edebiyatına önemli katkılar sağlamıştır. İskender Pala'nın amacı; okurlarına, yazdığı tarihi romanlar sayesinde Türk-İslam tarihi ve kültürüne ait az bilinen veya hiç bilinmeyen çok sayıda önemli kişi ve olayları tanıtmak ve öğretmektir. Yazar, bu amacı gerçekleştirirken tarihi bilgileri, roman türünün çeşitli tekniklerinden yararlanarak aktarmıştır okuyucusuna. Yani, okuyucusunu salt tarihi bilgilerle yormamış aksine; okuyucusunun ilgisini daimi kılmıştır. İskender Pala, bu çalışmaya konu olan romanlarında tarihi olayları, yalnızca tarih kitaplarında geçtiği şekilleriyle aktarmamıştır okuyucusuna. Yazar, Türk-İslam tarihinde gerçekleşmiş önemli olayları, farklı bakış açıları ve farklı tarihi okumalarla değerlendirmiş, resmi tarihe alternatif olabilecek bazı tespitlerde bulunmuştur. Dolayısıyla, İskender Pala Postmodern tarih romanı ve Yeni Tarihselcilik kuramını da içine alacak şekilde Türk- İslam tarihini yeniden inşa etmiştir. Bu çalışmanın amacı: İskender Pala'nın, romanlarındaki tarihi bilgileri ve yorumlamaları tespit etmek ve bu malzemeyi Postmodern tarih romanı ve Yeni Tarihselcilik kuramı çerçevesinde değerlendirmektir. Bu, İskender Pala'nın tarihi öğretmek maksadıyla romanlarını kaleme aldığı gerçeğini de değiştirmez. İç içe girmiş bir anlatımdan söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
İskender Pala is one of the valuable, productive and the most widely- read author of contemporary Turkish literature as well as his academic identity. He has composed various works such as memoir, biography, essay and research and he has especially made significant contributions to Turkish history and literature with the historical novels he has written. The purpose of Iskender Pala is to introduce and teach a large number of little-known or not-known person and event of the Turkish-Islamic history and culture thanks to historical novels he has written. The author has conveyed historical information to his reader by utilising various techniques of novel type while realising this goal. Namely, he has not bored his readers with merely historical information but rather he has made the attention of the reader permanent. Iskender Pala has not conveyed historical events, just as in the history books, in his novels discussed in this study. The author has evaluated important events took place in the Turkish-Islamic history with different perspectives and different historical readings, and he has made some observations that could be alternative to official history. Hence İskender Pala has rebuilt the Turkish-Islamic history thanks to Postmodern history novel and New Historicism theory. The purpose of this study is to determine historical information and comments of the novels of İskender Pala, and to evaluate this material within the framework of Postmodern history novel and New Historicism theory. This situation does not also change the fact that he has written his novels with the aim of teaching history. An intertwined narration could be mentioned.