İş yaşam kalitesi ve işe yabancılaşmanın işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Hizmet sektöründe bir uygulama
The effect of the quality of work life and work alienation on turnover intention: An application in the service sector
  1. Tez No: 422952
  2. Yazar: ESRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın ana amaçları, iş yaşam kalitesi, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve işe yabancılaşmanın iş yaşam kalitesi ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık rolünün incelemesidir. Bu çalışmada ayrıca, çalışanların iş yaşam kalitesi, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamını, Hatay ilinde faaliyet gösteren özel bir hastanede çalışan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; korelasyon, regresyon, t-testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, iş yaşam kalitesinin ve işe yabancılaşmanın işten ayrılma niyeti üzerinde negatif etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, işe yabancılaşmanın işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif etkisi vardır. Bununla birlikte, araştırma bulguları işe yabancılaşmanın, iş yaşam kalitesi ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki de kısmi aracı değişken olduğunu göstermektedir. Çalışanların iş yaşam kaliteleri sadece yaş değişkenine göre farklılık göstermektedir. Ancak, çalışanların işe yabancılaşmaları demografik faktörlere göre herhangi bir farklılık göstermemektedir. Ayrıca, çalışanların işten ayrılma niyetleri yaş ve eğitim durumu değişkenine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this study are to determine the relationships among the quality of working life, work alienation and, turnover intention and to examine work alienation as a mediating variable in the relationship between the quality of working life and turnover intention. This study also aims to demonstrate whether or not there are any significant differences in employees' quality of working life, work alienation and turnover intention levels based on their demographic characteristics. The population of the study consists of employees working in a private hospital, operating in HATAY. In this study, data were collected via survey. Correlation, regression, t-test and ANOVA analyses are used to analyze data. The results of the research indicate that the quality of working life and work alienation have negative effects on turnover intention. In addition, there is a positive effect of work alienation on turnover intention. However the findings show that work alienation is partial mediating variable in the relationship between the quality of working life and turnover intention. Employees' quality of working life only vary according to age. But work alienation of employees do not show any differences according to demographic factors. Also, employees' turnover intentions differ according to age and education.