Sermaye yapısı ve finansal oranlarda yakınsama: Borsa İstanbul'da imalat sanayi üzerine bir uygulama
Convergence in capital structure and financial ratios: An application on the manufacturing industry in borsa Istanbul
  1. Tez No: 422951
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sermaye yapısı, işletme finansının üzerinde sürekli tartışılan önemli konularından birisidir. Bu konuda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine birçok araştırma bulunmaktadır. Buna karşın, farklı sektörler içindeki firmaların sermaye yapılarının ve finansal oranlarının sektör oranlarına yakınsayıp yakınsamadığı ile ilgili olarak yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören imalat sanayindeki şirketlerin 2005-2013 dönemi sermaye yapıları ve finansal oranlarının sektör oranlarına yakınsayıp yakınsamadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Analiz sonucunda, cari oran ve özsermaye karlılığı oranlarında yüksek seviyede yakınsama olduğu tespit edilmiştir. Borç oranı ve aktif devir hızı oranlarında ise yakınsama olduğu ancak diğer oranlara göre düşük seviyede gerçekleştiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Sermaye Yapısı, Yakınsama, Borç-Özsermaye Oranı, İmalat Sanayi, Panel Veri Analizi.
Özet (Çeviri)
Capital structure has aroused intense debate in the corporate finance. There have been a lot of researches on this subject matter in the developed and developing countries. But, there have not been enough research on the existence of inter-industry convergence in capital structure and financial ratios. The present study aims to determine the existence of inter-industry convergence in capital structure and financial ratios of the listed companies operating in Turkish manufacturing industry for the period in between 2005 – 2013. The results indicate that the current ratio and the return of equity ratio are adjusted to their industry means. But the debt and long-term capital turnover ratios are lower adjustment speed than the other ratios. KEY WORDS Capital Structure, Convergence, Dept/ Equity Ratio, Manufacturing Industry, Panel OLS.