Farklı yapıda hazırlanmış iki öğrenme materyalinin, farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonlarına etkisi
The effect of two learning materials prepared in different structures on academic achievements and motivations of the students with different learning styles
- Tez No: 422998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, iki farklı yapıda hazırlanmış çoklu ortam öğrenme materyallerinin (Geleneksel Eğitim Videoları ve Hiper Sunular) farklı öğrenme stillerine sahip öğretmen adaylarının akademik başarıları ve motivasyonlarına etkileri araştırılmıştır. Eşitlenmemiş öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılan araştırmanın katılımcılarını, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği programlarında kayıtlı olan ve Bilgisayar II dersini alan 233 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Görsel, algısal ve aktif öğrenme stillerinin ağırlıklı olmasından ve diğer öğrenme stillerinin örneklem büyüklüğünün az olmasından dolayı 43 öğretmen adayı analizlere dâhil edilmemiştir. Çalışma görsel, algısal ve aktif öğrenme stilini tercih eden 190 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Katılımcıların öğrenme stilleri Felder-Soloman Öğrenme Stilleri İndeksi kullanılarak belirlenmiştir. Katılımcıların başarıları çalışmada geliştirilen akademik başarı testi ile ölçülmüştür. Motivasyonları ise ARCS motivasyon anketi kullanılarak ölçülmüştür. Analizler sonucunda, Geleneksel Eğitim Videolarını kullanan görsel, algısal ve aktif öğrenme stiline sahip katılımcıların akademik başarıları, motivasyonları, materyalleri tekrar etme miktarları ve bu materyalleri izleme süreleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken, Hiper Sunuları kullananların akademik başarılarında ise görsel öğrenme stiline sahip katılımcılar lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, Hiper Sunuları kullanan görsel, algısal ve aktif öğrenme stiline sahip katılımcıların motivasyonlarının Dikkat-Uygunluk boyutlarına ilişkin motivasyon puanları arasında görseller lehine anlamlı bir fark bulunurken, bu materyalleri tekrar etme miktarları ve izleme sürelerindeki farklılık da görsel ve algısal öğrenme stiline sahip katılımcılar lehine anlamlı bulunmuştur. Geleneksel Eğitim Videoları ve Hiper Sunular ile öğrenen görsel öğrenme stiline sahip katılımcıların akademik başarıları arasında ise Hiper Sunular lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Buna ek olarak bu iki materyali kullanan algısal öğrenme stiline sahip katılımcıların motivasyonlarının Dikkat-Uygunluk boyutlarına ilişkin puanları arasında da Hiper Sunular lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda farklı öğrenme stiline sahip katılımcılar için ele alınan iki materyalden hangisinin daha uygun olduğuna dair önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca çevrimiçi içerik geliştiricilere farklı öğrenme stilleri bağlamında seçecekleri yazılımların uygunluğu konusunda bazı ipuçları sağlanmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, bulguları tartışılamayan diğer öğrenme stillerine yönelik yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulduğu da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the impact of different learning styles in regard to multimedia learning materials in two different structures (Traditional Educational Videos and Hyper Presentations) on the academic achievement and motivation of preservice teacher. A total of 223 preservice teachers who are registered in the program of Pre-School and Elementary Teacher Education and attend in the course of Computer II in Çanakkale Onsekiz Mart University participated in the study in a pretest - posttest experimental design. Among these, 43 prospective teachers were excluded from the sample of the study since visual, perceptual and active learning styles were predominant in the study and the sample size of the other learning styles was small. For that reason, the study was carried out by the participants of 190 prospective teachers with visual, perceptual and active learning styles. The learning styles of the participants were determined by means of Felder Soloman's Index of Learning Styles. An academic achievement test to measure the success of the participants was developed by the researcher. For the motivation, the study also utilized the ARCS motivation survey. As a result of the analysis, whereas there was not a significant difference between the academic achievement, motivation, amount of time for reviewing and watching Traditional Training Videos spent by the participants with visual, perceptual and active learning styles, a significant difference was observed between the academic achievement of the participants who utilized Hyper Presentations in favour of those with visual learning styles. Furthermore, there was a significant difference between the scores of the participants with visual, perceptual and active learning styles, who utilized Hyper Presentations, in the dimension of Attention-Relevancein favour of those with visual learning styles while the differences between the amount of time for reviewing and watching these materials were in favour of those with visual and perceptual learning styles. There was a significant difference between the academic achievement of the participants with visual learning styles as Traditional Training Videos and Hyper Presentations in favour of Hyper Presentations. Moreover, there was a significant difference between the scores of the motivation of the participants with perceptual learning styles, who utilized these two materials, in the dimensions of Attention- Relevance in favour of Hyper Presentations. In accordance with the findings above, the study provided several suggestions on which of the relevant two materials would be more appropriate for the participants with different learning styles. Furthermore, the study also provided certain tips for online content developers in regard to the eligibility of the software that they would choose to utilize in the context of different learning styles. In line with the purposes of the study, it can be concluded that further studies may be required in order to examine the learning styles with the findings which are not discussed in this study.