İşçinin kişisel verilerinin korunması
Protection of employee's personal data
  1. Tez No: 698497
  2. Yazar: ZEYNEP ERDİR YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA DOĞAN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girdikten sonra Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından kanunun ve ikincil mevzuatın yorumlanması hakkında çok sayıda rehber ve karar yayımlanmıştır. Türk hukukunda kişisel veri mevzuatında yaşanan gelişmeler ile birlikte kişisel verilerin korunması konusu günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Kişisel veri mevzuatı hukukun birçok alanını etkilemiş olup, bu etkilerin önemli ölçüde görüldüğü alanlardan biri de iş hukuku olmuştur. Gelişen teknoloji ile veri işlemenin yöntem ve şekillerinin her gün değişmesi karşısında; işçilere ait kişisel verilerin işlenmesinde işverenlerin yeni yöntemlere başvurdukları görülmektedir. İş ilişkisi öncesinde, devamında ve sonrasında işverenler tarafından işçilere ait çok sayıda kişisel veri işlenebilmektedir. Tarafların eşit konumda olmadığı işçi işveren ilişkisinde, işçilerin hangi kişisel verilerinin hangi amaçlarla işveren tarafından işlendiği ve üçüncü kişilere aktarıldığı yönünden işçiler, çoğu zaman yeterince bilgi sahibi olmamaktadırlar. Bu çalışmada işçilere ait kişisel verilerin korunması bakımından Türk hukukunda yer alan kuralların nasıl uygulanacağı ve yorumlanacağı Kişisel Verileri Koruma Kurul'u tarafından yayımlanan kararlar, rehberler ve mehaz Direktif 95/46/EC ile AB hukukundaki gelişmeler ışığında incelenerek, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Upon the entry into force of Turkish Data Protection Law, Turkish Data Protection Board has published many decisions and guidelines regarding interpretation of the Turkish Data Protection Law and secondary legislation. Along with such developments on data protection legislation, protection of personal data gained more importance ever than before. Data protection legislation has affected many areas of law and Labor law is one of the areas where many of such effects are considerably encountered. As data processing methods and processes evolves day by day in relation to advancements in technology, it is seen that different practices appear with regards to processing of employee data by the employers compared to the past. Employers are processing large amounts of data before, during and after the employment. In an employment relationship where the employee and the employer are not treated as equals, most of the time employees are not informed sufficiently on how their data is treated by the employer such as the type of data subject to processing, the purposes of processing and transferee of such data. In this study, interpretation and execution of rules set forth under Turkish Legislation on data protection with respect to protection of employee data is evaluated in the light of Turkish Data Protection decisions, guidelines, Directive 95/46/EC and EU practices.