Kültürel değerlerin sürdürülebilir turizm kapsamında turistik ürün çeşidi olarak değerlendirilmesi: Edirne örneği
The assessment of cultural values considering touristic product diversity in contex sustainable tourism: The case of Edirne
  1. Tez No: 423022
  2. Yazar: ÖZLEM ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖVÜNÇ BARDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşme ile yaşanan teknolojik, ekonomik, kültürel ve siyasal değişmelerden etkilenen turizm, turistlerin de beklentilerinin değişimine neden olmuş ve çevre bilincinin yaygınlaşmasıyla sürdürülebilir turizm anlayışının ortaya çıkmasına ve alternatif turizm çeşitlerine olan ilgiyi arttırmıştır. Ülkeler bu değişime cevap verebilmek ve turizm gelirlerini arttırabilmek amacıyla turistik ürün çeşitlendirme yoluna gitmişlerdir. Turistik ürün çeşitlendirme uygulamalarından biri olan kültür turizmi, turistlerin geçmişe olan ilgilerinden ve o kültürü öğrenme isteğinden doğan bir turizm çeşididir. Türkiye, kültürel açıdan zengin bir potansiyele sahiptir. Bu zenginlikte ülkenin doğal güzellikleri ve günümüze kadar gelen tarihi ve kültürel varlıklarının katkısı büyüktür. Bu çalışmada birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve farklı kültürleri bünyesinde barındıran Edirne ilinin kültürel mirası, bu mirasın turizm faaliyetlerine katkısı incelenmiştir. Kültürel mirasın korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanıp sağlanmadığı Edirne'de turizm konusunda faaliyette bulunan kamu sektörü, özel sektör, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden oluşan 19 kişi ile yüz yüze görüşme tekniği ile mülakat yapılmış, elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İlk iki bölümde ise turistik ürün, sürdürülebilir turizm, turistik ürün çeşidi olarak kültür turizmi ve kültürel miras kavramlarını açıklamak amacıyla literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having been affected by technologic, economic, cultural and political changes that stem from globalization, tourism have caused a shift in the expectations of tourists, and with the increasing awareness towards environment, helped emerge a sustainable approach towards tourism, thus increasing the interest towards alternative tourism. Countries have had to diversify their touristic product in order to cope with this change and increase revenue gained from tourism. Culture tourism, one of the the applications developed as a part of this diversification, is a one of these that stems from the interest and desire to learn about a past culture. Turkey possesses a rich potential in cultural terms. Contribution of both scenic beauties and historical/cultural assets having remained to our day to this rich potential is substantial.This study examines the cultural legacy of Edirne province which hosted a number of civilizations and contains different cultures and its contribution to touristic activities. 19 people, managers in public, private sector, local government and NGO, were interviewed with face-to-face interview method asto whether the sustainability of this cultural legacy is achieved through protection of assets; and the gathered data was analyzed using content analysis method. First two sections of this study includes literature scan in order to explain concepts like touristic product, sustainable tourism, culture tourism as a touristic as touristic product and cultural legacy.