Turistik ürün çeşitlendirmesi kapsamında karanlık turizm: Yerel turistlere yönelik bir araştırma
Dark tourism under the concept of tourism product diversification: A research towards domestic tourists
- Tez No: 423021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DEVRİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Turizm küreselleşmeyle birlikte yaygınlık kazanmakta ve birçok ülkenin ekonomisinde önemli bir konuma gelmektedir. Ülkeler rekabet üstünlüğü için mevcut turistik ürünlerini çeşitlendirerek turizm faaliyetlerini tüm yıla yaymaya çalışmaktadırlar. Turistik ürün çeşitlendirme, turizm için her geçen gün daha çok önem kazanmakta, rekabet üstünlüğü sağlamada avantajlar sağlamaktadır. Bir turistik ürün olarak karanlık turizm de son yıllarda dünya ve ülkemizde göze çarpan gelişmeler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; yerel turistlerin karanlık turizme bakış açılarının incelenmesidir. Çalışmada, öncelikle turistik ürün ve turistik ürün çeşitlendirmesi hakkında genel bilgiler verilmektedir. Daha sonra karanlık turizm ve karanlık turizm çeşitleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Dünyada öne çıkan karanlık turizm alanları, Türkiye'deki karanlık turizm alanları ve potansiyeli olan yerlerden bazıları incelenmektedir. Çalışmanın ana konusunu, yerel turistlerin karanlık turizme bakış açılarını ölçme ve anlama oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yerel turistlere anket uygulanarak, sonuçlar literatür taraması yoluyla elde edilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing globalisation, tourism has become more widespead and very crutial for many countries' economies. To gain a competitive advantage, countries have been trying to expand their tourism activities into whole year by diversifying their instruments. Touristic product diversification is gaining huge importance day by day and it enables advantages in ensuring competitive advantages. As a tourism instrument“dark tourism”has made huge progesses both in our country and in the world in the last decade. The aim of this study is to investigate the point of views of domestic tourists towards the concept of“dark tourism”. First, some information about touristic product and touristic product diversification is given in the study and then the same information is provided for dark tourism and dark tourism types. Some of the areas in Turkey with dark tourism potential and outstanding dark tourism areas all around the world are investigated in the study. The main objective of the study consists of measuring and understanding the point of view of the domestic tourists towards dark tourism. In accordance with these, the findings gathered from the tourists are interpreted in line with the information obtained through literature search by applying surveys.