Sürdürülebilir turizm kapsamında sürdürülebilir kültür turizmi değerlendirilmesi: Kars örneği
The evaluation of sustainable cultural tourism within sustainable tourism: The case of Kars
  1. Tez No: 645284
  2. Yazar: MEHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sürdürülebilir turizm anlayışı kapsamında yer alan kültür turizmi bir yerin veya halkların yaşam tarzı, tarihi mekânları, sanatı, gelenek-görenekleri vb. gibi çok çeşitli kültürel ayırt edici özelliklerini içermektedir. Dünyada kültür turizminde önemli bir yere sahip olan ülkemizde, sürdürülebilir kültür turizmi bağlamında kültürel miras özelliğindeki değerlerimizi koruma ve kullanma, tanıma ve tanıtma prensipleri ve sürdürülebilir kalkınma anlayışına ilişkin çabalara gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada Kars ili, doğal ve kültürel değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için sürdürülebilir kültür turizmi bağlamında incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada uzman görüşleri doğrultusunda çözümlemeler yapılmış ve sürdürülebilir kültür turizminin gelişimi ve planlanmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda kalifiye insan gücü yetersizliği, turistik destinasyonların ulaşım, aydınlatma vb. eksiklikleri, konaklama tesislerinin yeterli sayıda olmaması ve sektörün turist profilinde kararsız olması gibi sorunlarla birlikte yerli ve yabancı turistlerin profil taleplerine uygun çabalara gereksinim duyulduğu, yöresel ürün çeşitliliğine gidilmesi, tarihi kent merkezinin modern binalardan arındırılarak tarihi yapıların aslına uygun korunması, kültürel değerlerin pazara sunulması, kültür ve turizme yönelik eğitimlerin verilmesi vs. gibi birtakım öneriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural tourism, which is within the scope of sustainable tourism understanding, is the place of life of a place or people, historical places, art, traditions and customs as well as a variety of cultural distinctive features. In our country, which has an important place in cultural tourism in the world, in the context of sustainable cultural tourism, there is a need for efforts regarding the principles of conservation and use, recognition and promotion of our cultural heritage values and understanding of sustainable development. In this study, Kars has been examined in the context of sustainable cultural tourism in order to preserve its natural and cultural values and transfer them to future generations. In this study, where qualitative research method is used, analysis has been made according to expert opinions and general suggestions have been made for the development and planning of sustainable cultural tourism. As a result of the study, lack of qualified manpower, transportation, lighting, etc. of tourist destinations shortcomings, insufficient number of accommodation facilities and the sector is undecided in the tourist profile, along with problems such as domestic and foreign tourists in accordance with the demands of profile demands, local product diversity to go to, the historic city center to be protected from the modern buildings of the historical buildings in the original preservation of cultural values, cultural values to the market and tourism-related trainings etc. some suggestions were obtained.