İnsan hakları bağlamında Avrupa'da Romanlar
Roma people in Europe on human rights perspective
  1. Tez No: 423023
  2. Yazar: BÜŞRA GÜDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Avrupa kıtasına yüzyıllar önce giriş yapmış olan Romanlar, şu an bulundukları tüm ülkelerde azınlık durumundadırlar. Dünya üzerindeki yoğunluklarına bakıldığında büyük kısmının Avrupa kıtasında yaşadığını gördüğümüz bu topluluk, Avrupa Birliği'nin özellikle 2004 ve 2007'deki genişleme hareketlerinden sonra Avrupa Birliği içerisindeki en büyük etnik azınlık haline gelmiştir. Kendini insan hakları ve demokrasinin kalesi olarak lanse eden Avruğa Birliği'nin savunduğu değerlerin aksine Romanlar Avrupa'da ciddi anlamda ayrımcılıkla karşılaşmakta, dışlanmakta, eğitim, istihdam, barınma alanlarında ve sağlık hizmetlerine erişimde büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Çalışma içerisinde birinci bölümde, Romanların kimler olduğuna dair bilgi verilmiş, öne çıkan kültürel özelliklerinden bahsedilmiştir. Romanların Avrupa kıtasına gelişleri ve günümüze dek Avrupa'da karşılaştıkları insan hakları ihlalleri özetlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Avrupa'da şu an Romanların içinde bulundukları durum insan hakları bağlamında ele alınmış ve özellikle eğitim, istihdam, barınma ve sağlık başlıkları incelenmiştir. Ayrıca Avrupa coğrafyasından ayrımcılık, dışlanmışlık vakaları ve nefret söylemleri örnekleri verilmiştir. Son bölümde ise Avrupa Birliği'nin Romanlar için yayınladığı“Ulusal Roman Entegrasyon Stratejileri AB Çerçevesi”ele alınarak hem Avrupa Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeler hem de sivil toplum tarafından gelen eleştiriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Roma people who had influxed in the European continent centuries ago are currently reduced to minority status in every country they reside in. This community whose majority is living in Europe has become the single greatest ethnic minority in terms of local concentration in the continent, especially after 2004 and 2007 expansions. Contrary to values uphold by an EU that prides itself on being the champion of human rights and a bastion of democracy, Roma people are subject to serious discrimination in regard with the issues in education, employment, housing and accsess to health care services. In the scope of this work, the first chapter is allotted to the issues relating the identity and ethnic roots of the Roma and their outstanding cultural properties. The arrival of Roma people to the European continent and the human right violations they had endured since then are also mentioned. In the second chapter, current situation the Roman people are living under in Europe is summarized through human rights perspective thereby examining education, housing, employment and healthcare aspects. Also in this chapter a variety of case studies of discrimination, exclusion and hate speech in Europe can be found. In the final chapter the EU's report for the Roma people titled“Ñational Roma Integration Strategies: An EU Frame”is analyzed, and the European Commission evaluations and the critiques by the NGOs are unfolded.