Sürdürülebilir turizm kapsamında bölgesel planlama ve turistik ürün oluşumu: Altınoluk örneği üzerine bir araştırma
Regional planning and touristic product formation in extension of sustainable tourism: A research on Altınoluk case
  1. Tez No: 261500
  2. Yazar: ŞEFİK OKAN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanların gelirlerinin ve boş zamanlarının artması, taksitli tatil olanakları, teknolojideki hızlı gelişmeler gibi birçok faktör dünyada ve ülkemizde turizm hareketlerinde artışlar görülmesine neden olmaktadır. Bu sayede hızla büyüyen turizm sektörü, insanların yoğun iş temposundan ve hayatın stresinden uzaklaşarak dinlenmelerine ve eğlenceli vakit geçirmelerine fırsat tanımaktadır.Turizmin gelişmesi sırasında turizmin temel değerleri niteliğindeki doğal ve sosyo-kültürel kaynaklar düzeltilemeyecek şekilde zarar görebilmektedir. Bu zararlardan kaçınmak için, 1970'li yıllarda ve sonrasında sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir turizm kavramları ortaya çıkmıştır.Kaynakların korunarak gelecek kuşakların da kullanımına olanak tanınması yönündeki sürdürülebilirlik kavramının turizme uyarlanması sırasında turizmin planlama çalışmalarının önemi de ortaya çıkmaktadır. Planlama kavramı birçok alanın olduğu gibi turizmin de gelişimi için son derece gereklidir. Turizm planlaması bölgeler içi, ulusal, bölgesel, yerel ve sektörel ölçeklerde uygulanmaktadır. Planlama yapılmadan turistik hizmetlerin, ürünlerin, bölgelerin geliştirilmesi olanaksız görülmektedir.Altınoluk özellikle son yıllarda değeri gittikçe artan turistik bir bölgedir. Havası, suyu başta olmak üzere doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle Altınoluk, gelecekte ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olma yönünde hızlı bir ilerleme göstermektedir. Bu anlamda Altınoluk'un bu hızlı gelişiminin sürdürülebilir kapsamda bir planlama dahilinde yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many factors suh as increasing of people?s earnings and leisure times, installment opportunities for vacations, rapid developments in technology and some of the other factors causes increase in toursim movements in oour country and in the world. Thus, tourism sector which is developing quickly enables people to rest and spend enjoyable time by relieving them from business life tempo and stress of lifeDuring the development of tourism, natural and socio-cultural resources which are the main values of tourism can be damaged in an inexpiable way. To avoid these damages, the concepts of sustainability, sustainable development, sustainable tourism are arised in the world.The concept of sustainability means maintaining the resources not only for this generation but also for the future generation. Concerning to this, a new concept which is called tourism planning is becoming important. Planning is so necessary for tourism as the other sectors. Tourism planning is applied in five scales that are inside the region, national, regional, local and sectoral planning. It seems impossible to improve tourism goods, services, products and regions without a proper planning.Altınoluk which is mostly famous for its fresh air and spring water has many natural, historical and cultural values. With all these characteristics Altınoluk is making a huge progress on the way of being one of the most important tourism centers and tourism attractions in our country. That?s why it is obvious that it is a necessity to plan this rapid improvement of Altınoluk within the context of sustainable tourism.