Melankoli ve erkek dindarlığı
Melancholia and male religion
- Tez No: 423033
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAPAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, melankolinin ortaya çıktığı Antikçağdan günümüze kadar geçirmiş olduğu başkalaşımlara değinerek, bireyin tanrı tasavvuru üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla birinci bölümde melankolinin tarihsel yolculuğu, mümkün olduğunca kaynaklara inmeye çalışılarak gösterilmiştir.İkinci bölümde, Freud'un melankoli teorisi, bu teorinin içerdiği tartışmalar ile Klein, Kristeva ve Butler'ın bu psikanalitik melankoli kavramına yaklaşımlarına yer verilmiştir. Çalışma, genel bir değerlendirmeyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that in order to investigate melancholia's affects on invidual's image/envision of God by touching to the transformations of melancholia has had through from ancient times, when it had showed up, to present day. With this intention, in the first chapter, historical journey of melancholia is demonstrated by going as deeply as possible to the key/main/written sources.In the second chapter, it has been mentioned that Freud's melancholia theory and the discussions that theory include as well as approaches of Klein, Kristeva and Butler to the concept of psychoanalytic melancholia.The thesis has been compeleted with a general assessment of the study.