Ayfer Tunç'un hikâye ve romanlarında kadın-erkek ilişkileri
Ayfer Tunç's men-women relatinships in stories and novels
  1. Tez No: 666939
  2. Yazar: SEZEN BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Ayfer Tunç, Çağdaş Türk Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden biridir. Tunç'un kurmacaya dayalı metinleri, eserin içinde bulunduğu toplumla ve toplumun adeta bir yansıması olan insanla kuvvetli bir bağ oluşturmaktadır. Modernleşen ve değişen dünya algısı ile birlikte çağına, içinde bulunduğu topluma hatta kendine karşı yabancılaşan yalnız bireylerin ruhsal sancıları ile melankoli, ölüm, intihar vb. olgular yazarın eserlerinde sıklıkla işlenir. Bunun yanında bireylerin aile içi ilişkileri, aileden kaynaklı travmaları, tüm bunların sonucunda kadın ve erkeklerin içine girdiği sıkıntılı ruh durumları, Ayfer Tunç'un hikâye ve romanlarının asıl temini oluşturur. Yazarın eserlerinde aynı dünyanın içinde var olma savaşı veren kadın ve erkeklerin cinsiyet ve toplumsal cinsiyet bağlamında ilişkilerini oluşturan dinamikler; arka plandaki aile ve toplum boyutu ile dikkati çeker niteliktedir. Bu noktada ''Ayfer Tunç'un Hikâye ve Romanlarında Kadın-Erkek İlişkileri'' başlıklı bu çalışmada yazarın eserlerinde ele aldığı kadın-erkek ilişkileri meselesi detaylı bir şekilde incelenerek kadın-erkek ilişkilerinin arka planını oluşturan ilişkisel kimlik çerçevesi çizilmiştir. Ayrıca eserlerde metin tahlili yöntemiyle elde edilen malzeme psikolojik ve sosyolojik açıdan bir değerlendirmeye tabi tutulup sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayfer Tunç is one of the leading names of Contemporary Turkish Literature. Tunç's texts based on fiction form a strong bond with the society in which the work is located and with the human being who is almost a reflection of the society. Melancholy, death, suicide, etc. with the spiritual pains of loney individuals who become alienated to their period, society or even self with the modernizing and changing perception of the world. Facts are often processed in the author's works. In addition, the family relationships of the individuals, the traumas caused by the family, the troubled mental states that men and women enter as a result of all these, constitute the main supply of Ayfer Tunç's stories and novels. In the author's works, the Dynamics that form the relationships between men and women who struggle to exist in the same world in the context of gender and gender; It draws attention with the family and society dimension in the background. At this point, in this study titled“Female-Male Relations in the Stories and Novels of Ayfer Tunç”, the issue of male-female relations that the author deals with in his works was examined in detail and the relational identity framework that constitutes the background of male-female relations was drawn. In addition, the material obtained by the text analysis method in the Works was considered in terms of psychological and sociological situations and concluded.