Effectiveness of Website localization practices from different cultures in ready-to-wear sector: A comprehensive approach to determine cultural differences
Farklı kültürlerden hazır giyim markalarının Web sitelerinde etkin yerelleştirme uygulamaları: Kültürel farklılıkları belirlemek için kapsamlı bir yaklaşım
- Tez No: 423038
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Farklı kültürel gruplardan gelen şirketlerin farklı kültürdeki bir ülkede websitesi yaratırken farklı hareket edeceği beklenir. Her ne kadar son zamanlarda dünya küresel bir köy haline gelmiş olsa da, konu websitelerini yaratmak olduğunda yerelleştirme hȃlȃ önemini korumaktadır. Etkin bir websitesi elde edebilmek için etkin bir yerelleştirmeye sahip olmak önemlidir. Farklı kültürlerden websitelerinin yerelleştirme düzeylerinde kültürel uzaklığın da bir rolü olduğu düşünülmektedir. Websitelerinin etkinliği websitesinin kalitesi ve tüketicilerin söz konusu websitesinden duyduğu memnuniyet ile ölçülebilir. Bu nedenle, bu çalışmadaki amaç websitelerinin etkinliğini yerelleştirme vasıtasıyla kültürel uzaklık etkisini de göz önünde bulundurarak kalite ve memnuniyet unsurları ile açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
It is assumed that companies from different cultural groups would behave differently when creating a website in a country from a different culture. Despite the fact that recently the world has become a global village, localization still keeps its importance when it comes to creating websites. It is important to have an effective localization, in order to have an effective website. Cultural distance might also have a role in the localization level of websites from different cultures. The most important indicators of an effective website would be the quality of the website and satisfaction of consumers from that website. Therefore; the present study aims to explain the effectiveness of websites through localization with quality and satisfaction elements taking into consideration the effect of cultural distance in ready-to-wear sector.