Modern Felsefe'de eril tahakküm ve güç
Masculine domination and power in modern Philosophy
  1. Tez No: 423040
  2. Yazar: FATMA BETÜL TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DUVA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, aklın eril karakterini sorgulamak ve Antikite'den Modernite'ye erkek(si)liğin felsefe yoluyla nasıl tesis edildiğini ortaya koymaktır. Tezimizin temel argümanı felsefede eril bir bakış açısından ortaya konulmuş olan akıl tasarımının eleştirisine dayanır; nitekim eleştirel bir biçimde ele alındığında felsefede aklın, çağlar boyunca cinsiyetlendirilmiş olduğu görülebilir. Bu argüman, halihazırda anaakım felsefenin dikotomik düşünme biçimini aşmaya ve eski akıl, rasyonalite, nesnellik, bilme gibi eski kavramlarını yeniden tanımlamaya çalışan feminist düşünürlerin katkılarından doğmuştur fakat yine de, ontolojik, epistemolojik ve politik temellerdeki bütün dikotomileri aşmak için daha dikkatli bir sorgulamaya ihtiyaç göstermektedir. Buradan bakıldığında Platon, Machiavelli Bacon ve Descartes“eril akıl”kavramının en bilindik öncüleri olarak görülebilir. Öte yandan bu konuda Spinoza, Rousseau ve Kant, sistemleri yaygın akıl kavrayışına eleştirel birer yaklaşım olarak görülebileceğinden, önemli bir rol oynamaktadırlar. Böylece bu filozofların sistemlerinin erkek(si)lik üzerine olan etkileri de değerlendirilmiştir. Aynı zamanda bir baskı aracı olarak iktidar ve bilgi arasındaki ilişki ve bunun eril/erkek(si) akılla bağlantısı da de gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the masculine character of reason and reveal how the masculinity is established by philosophy from Antiquity to modernity. The main argument of the thesis is based on the critique of reason and its problematic image from masculine point of view in philosophy; as a matter of fact, when considering reason critically, it can be observed that the reason is gendered in philosophy down the ages. This argument already has arisen from attempts to overcome the dichotomic thinking of mainstream philosophy and from attempts to redefine the old conceptions of reason, rationality, objectivity, knowing, etc. with the contributions of feminist philosophers but it needs to examine more carefully to overcome all the problematic dichotomies in terms of ontological, epistemological and political grounds. Therefore it is aimed that to start a discussion about the scientific, epistemological and political structures in modern philosophy. When considered from this point of view, Plato, Machiavelli, Bacon and Descartes can be seen as the most known initiator of the conception of“masculine reason”. In other respects, Spinoza, Rousseau and Kant have an important role due to their systems can be seen as critical approaches to common conception of reason. Thus, the influences of these philosopher's systems on masculinity is evaluated. Meanwhile, it is tried to demonstrate the relationship between power and knowledge as an instrument of domination and its connection to the masculine character of reason.