Yerel yönetim öncülüğünde toplumsal değişim olgusunun incelenmesi: Seferihisar örneği
Examination on the fact of social change under the guidance of local government: The case of Seferihisar
- Tez No: 423046
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurumsal anlamda toplumsal değişim üzerine yapılan tartışmalar genel olarak; değişimin, kurumsallaşmış bir yapının ne kadar parçası olduğu, toplumların yeniliğe ve gelişime ne kadar açık olduğu ile toplumların değişim yönelimini ve boyutunu algılamanın mümkün olup olmadığı yönündedir. Araştırmalar, bir toplumsal yapıda mevcut olan kurumsallaşma ve yenilikçilik gibi özellikler ile stratejik konumlarda bulunan, belirli amaçları gerçekleştirme arzusu taşıyan ve rekabete açık, lider özellikli kişilerin; o toplumun bireyleri ile sosyal gruplarının davranışları ve kuruma bakış açıları üzerinde oldukça etkili olduğuna dikkat çekmektedir. Bu araştırma da, bir yerel yönetim birimi olan Seferihisar Belediyesinin yenilikçi projesi Cittaslow (Sakin Şehir)'dan sonra; ilçenin demografik, kültürel, sosyoekonomik ve toplumsal yapısında değişimin yaşanıp yaşanmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle toplumsal değişim ve yenilik kavramları kuramsal çerçevede ayrıntılı olarak incelenmiş, yerel yönetimler ve tarihsel gelişimleri kısaca ele alınmış, yerel yönetimlerin toplum üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Seferihisar halkının yeniliği benimseme süreçleri ile yerel yönetimlerin toplumsal değişim etmenlerini kullanarak, bu süreçleri nasıl etkilediğini ölçmek amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ilçe halkının yeniliğe ve yaşadığı sürece karşı tutumları ile yaşanan değişimin boyutu ve yönü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In its coperative meaning, debates over social changes are mostly about how much the change is a part of an institutional structure, how the societies are open to innovation and development and whether or not the direction and size of the changes in societies are detectable. Studies have point out that existing features such as institutionalization and innovation in a social structure and individuals with a leadership character who are holding strategic positions and willing to fulfill intentions are very affective on the people and the behaviors of the social groups of that society. In this study, Seferihisar as a local government unit has been studied for its innovation project“Cittaslow”. The study focuses on whether or not change has been observed in Seferihisar's demographic, cultural, socio-economic and social structure after Cittaslow. The first method of this study is literature review. Social change, innovation, local governments, and their progress through history been theoretically studied. The effect of local governments on societies is investigated. Later, a survey was used to measure the process of adopting the change in Seferihisar and how local governments effect the this process by using social change factors. Based on the evidence, the people's attitude towards change, as well as the size and the direction of the change have been discussed.