Dilde çok anlamlılık ve belirsizlik
Ambiguity and synonymy in language
  1. Tez No: 423047
  2. Yazar: SELÇUK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın ele aldığı konu,“dilde belirsizlik ve çok anlamlılıktır.”Dilin belirsiz ve çok anlamlı olması ne demektir? Dildeki belirsizlik ve çok anlamlılık nelerden kaynaklanmaktadır? Dilin kullanım alanında görülen belirsiz ve çok anlamlı misaller dile ve hayatımıza nasıl ve ne derece etki etmektedir? Dilde görülen belirsiz ve çok anlamlı lafızlar ve ifadeler dile nasıl bir zenginlik katmaktadır. Dilde çok anlamlılık ve belirsizlik hep olumsuzluk mu teşkil eder? Dilin belirsizliği ve çok anlamlılığı çeşitli alanlarda (t.v, gazete, ders kitapları vb.) kendisini nasıl gösterir? Dilin bu kullanımı, dile ve kullanıcılarına zarar verir mi? Dilin bahsi geçen kullanımından nasıl ve ne derece korunabilir? Elinizdeki bu çalışma, bu ve buna yönelik sorulara cevap arama gayretindedir.Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. (1) Dilin, anlamın, çok anlamlılığın, belirsizliğin kavramsal çerçevesi; (2) Çeşitli alanlarda görülen belirsiz ve çok anlamlı ifadeler; (3) Dilde belirsizlikten ve çok anlamlılıktan korunma yolları.Araştırmamızda farklı ve yeni sayılabilecek unsur, linguistik veya dile ilişkin felsefi çalışmalardan farklı olarak, dilin belirsizliğini ve çok anlamlılığını hayatımızın çeşitli alanlarından örneklerle somutlaştırarak konuya dikkat çekmesidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“the significance of ambiguity in language.”What daes it mean that language is vague and ambivalent? Whait is the main reasen of relevance and ambiguity in the language? The how do meaningful examples of ambiguity and relavence in the language that are seen in the using area of language effect our lives and what exdent? How do the relevance language and ambiguity take place in some kinds of area ( Tv., newspaper, textbooks, etc.). Does that using of language damage the language and its users? How and what extant does the using of language can be saved? This study in your hands strive to look for answers to it and related to it.Our research consists of three parts. (1) language, meaning, significance, conceptual framework of uncertainty ; (2) the testimonies that are vague and ambiguity (3) the way of being prodection from ambiguity and relevance in the language.The differenr and relatively new element in our re of language linguisstic or styl of philosophy that is related to language is to take attention the language with examples in various frelds of our life and un certainyt of language and ambivalent to be tangible.