Kur'an'da çok anlamlılık ve eş anlamlılık
Synonymy and polysemy in Quran
  1. Tez No: 551706
  2. Yazar: FATMA BETÜL BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Müşterek ve müteradif olarak ifade edilegelen çok anlamlı ve eş anlamlı sözcükler, her dilde olduğu gibi Kur'an'ın dili olan Arapça 'da da mevcuttur. Bu bağlamda Kur'an mesajını doğru anlamak adına Kur'an'da yer alan eş anlamlı ve çok anlamlı kabul edilen kelimeleri iyi anlamak gerekir. Bu araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Girişte araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve kavramsal çerçeve hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde çok anlamlılık demek olan 'iştirâk' konusu ele alınmış; iştirâkın lugat ve ıstılah anlamına, dilde iştirâk ile ilgili görüşlere yer verilerek müşterek kabul edilen bazı kelimelere Kur'an'dan örnekler verilmiştir. İkinci bölümde eş anlamlılık demek olan 'terâdüf' konusu ele alınmış; teradüfün lügat ve ıstılah anlamına, dilde teradüfü kabul edenler ve etmeyenlerin görüşlerine yer verilerek müteradif kabul edilen birkaç kelimeye Kur'an'dan örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise konu genel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synonymous and Polysemous words which called“müşterek”and“müteradif”are available in the Quran language. In this sense for understand of Quran truly, we need to understand synonymous and polysemous words in the Quran. In this research includes introduction, two chapter and conclusion. Introduction chapter provides general information about the subject matter, objectives and conceptual framework of the study.“İştirak”which means polysemous considered in the first chapter. In this chapter some examples of“müşterek”words in Quran including the opinions of the terminological and linguistic meanings of the“iştirak”are given.“Teradüf”which means synonymous considered in the second chapter. In this chapter some examples of“müteradif”words in Quran including the opinions of accepting or declining“teradüf”in the language and the terminological and linguistic meanings of the“teradüf”are given. In the conclusion section, the topic is summarized in generally.