Sağlık hizmetinde kamu özel ortaklığı modelinin kamu maliyesine etkileri
The effects of public private partnership model in health services to public finance
- Tez No: 423050
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sosyal refah devleti ve Keynesyen iktisadi anlayışın 1970'li yıllarda eleştiriye uğraması“devlet faaliyetlerinin daraltılması”olgusunu beraberinde getirmiştir. Bu durum ekonomide neoliberal politikaların etkili olmasına diğer taraftan yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde, kamu hizmeti sunumunda devletin değişikliğe gitmesine, kamu sektörü küçültülse bile hizmetin etkili, verimli ve müşteri(vatandaş) odaklı sunumunun ön planda tutulmasına yol açmıştır. Özelleştirmeler ile başlayan bu sürecin 2000'li yıllardaki görünümü ise kamu özel ortaklığı olarak açıklanabilir. Kamu Özel Ortaklığı; kamu ve özel sektörün arasında gerçekleştirilen uzun vadeli, farklı sözleşme çeşitlerini kapsayan risk, maliyet ve getirilerin paylaşıldığı, mal ve hizmet temininin gerçekleştirildiği bir üst kavram olarak tanımlanabilir. Devlet, ihale sonucu belirlenen özel hukuk tüzel kişileri ile sözleşme imzalayıp onları hizmetin sunumuna dâhil eder. Bu ortaklık/ işbirliği içinde özel kişi hizmetin işletilmesinden, kamu tüzel kişiliği ise hizmetin denetlenmesinden sorumludur. Dünyada hızla yayılan kamu özel ortaklığının, ülkemizde entegre sağlık kampüsleri ve şehir hastaneleri projeleri ile sağlık alanında etkinliğini göstermesi sonucu 2013 yılında 6428 sayılı kanun ile yasal bir zemine oturmuştur. Böylece projelerin başarılı bir şekilde sonuca ulaştırılması, modelin diğer sektörlere uygulanmasını ve temel amaç olan kamu yararının sağlanmasına neden olacaktır.Çalışmamızda; ilk olarak yeni kamu yönetimi perspektifinden kamu hizmeti ile kamu özel ortaklığına değinilmiş daha sonra pilot uygulama alanı olarak modelin sağlık hizmetine yansıması ve kamu maliyesine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The criticism of social welfare state and the economic Keynesian mentality in 1970's bring the idea of“reducing the activities of the state”. This situation caused the neo-liberal policies are effective in economy, moreover, in the borders of the new public administration mentality, the state change the presentation of public services, the services are being gained priority to be effective, abundant and customer(citizen)-oriented even if public sector is minimised. The appearance of this process in 2000's which starts with the privatization activities can be explained as public private partnership. Public private partnership can be described as an senior notion in which the risks, costs and profits are shared, the supply of goods and services are materialised in longterm, different contracts which are actualised between the public and private sectors. By signing a contract, the state includes the special juridical persons into the presentation of services who are determined with the results of bidding. In this partnership the private person is responsible for running the service, and the public juridical person is responsible for controlling the service. Public private partnership which spreads widely in the world was legalised in 2013 in our country by the law 6428 as a result of showing its effectiveness in health sector with the integrated health campuses and city hospitals projects. So finalising the projects with success will cause the application of the model to the other sectors and the providing of commonwealth which is the main goal. In our work, first of all public services and public private partnership is mentioned by the perspective of new public administration, then both the reflection of the model to the health services as pilot application field and the effects for the public finances are examined.