Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde AHP-VİKOR entegrasyonu ile bir KDS önerisi
A decision support system (DSS) proposal with AHP-VIKOR integration in the evaluation of investment projects
- Tez No: 423053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İçinde yaşadığımız Dünya, başka alt sistemleri içermektedir. Bu sistemlerden biri olan ekonomik sistemin devamlılığı için üst/orta kademe yöneticilerin aldıkları stratejik/taktiksel kararların, rekabet karşında hızlı ve rasyonel olması önemlidir denilebilir. Proje seçim kararı stratejik/taktiksel kararlara örnek olarak verilebilmektedir. Proje belirli bir çıktı hedefine ulaşabilmek için tasarlanan çözümler olarak ifade edilebilir. Her bir projenin, işletme için bir yatırımı ifade ettiği literatürde belirtilmektedir. Proje metodolojisi ile yaklaşılabilinen yatırımlar, yatırım projeleri kavramı altında incelenir ve değerlemelerinin yapılması için çeşitli analizler kullanılmaktadır. Ticari karlılık analizleri yatırımları değerlemede kullanılan paranın zaman değerini dikkate alan ve paranın zamanın değerini dikkate almayan teknikleri içerir. Yatırım karlılık oranı, sermaye karlılık oranı, geri ödeme süresi, net bugünkü değer, iç karlılık oranı ve fayda masraf oranı teknikleri ticari karlılık analizleri içinde yer almaktadır. Bu analizlerin verdiği değerler sonucunda, birbirine alternatif olan yatırım projeleri için sıralamalar yapıldığında, yatırım projeleri analizlerde farklı sıralama numarasını alabilirler. Çalışmanın problemini oluşturan bu farklı sıralamalar için optimal bir çözüm kümesi arayışı oldukça karmaşık bir yapıdadır denilebilir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayarlar rekabet ortamında rasyonel kararların alınmasında bilgi üretimi için kullanılmaktadır. Bilgisayara dayalı bilgi sistemleri, veriyi bir girdi olarak alıp, anlam ve değer kazandırarak bir nesneye dönüştüren ve bilgiyi dağıtan sistemlerdir. Veri değer kazanma yolunda sistemin ögeleri kapsamında olan çeşitli bilgi teknolojileri tarafından işleme tabi tutulur. Stratejik/taktiksel kararların alınmasında üst/orta kademelere destek olan uygulamalara karar destek uygulamaları denilebilir. Karar destek uygulamaları geliştirilirken bazı bilimsel metotları temel alarak tasarlanırlar. Bu çalışmada AHP-VIKOR entegrasyonunu temel alan, PyQt4 kullanıcı grafik arayüzü kütüphanesi kullanılarak Ptyhon programlama dilinde, YKO, SKO, GOS, NBD, İKO ve F/M analiz sonuçlarını veri kabul eden bir arayüz hazırlanarak KDS önerisi olarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World we live in involves other subsystems. For the sustainability of the economic system, which is one of these subsystems, it is important that thestrategical/tactical decisions taken by the top/middle management against competition are fast and rational. Decisions regarding Project selection can exemplify strategical/tactical decisions. A Project can be defined as a series of solution(s) designed for attaining the goal of a specific output. Each project implies an investment for organizations. Investments which are approached by the Project methodology are examined under the title of investment projects. Some analysis methods are used to evaluate Investments. Profitability analyses used for evaluating investment projects include analyses that take into account the time value of money and those that do not take into account the time value of money. Opportunity cost, rate of return, payback period, net present value, internal rate of return, benefit cost ratio are involved in profitability analysis. According to the values resulting from these analyses, and when a set of alternative projects are arranged in order, investment projects can get a different score for each analysis. These different scores which form the problem of the study can be a complex structure. With the development of technology, computers are used for information production in making rational decisions. Computer based information systems are systems which give meaning and values to input data, transform data to information and distribute information. To gain value, data are processed by information technologies which are elements of systems. Applications that support top/middle management can be called decision support applications. When decision support applications are developed, they are based on some scientific methods. This study aims to propose a Decision Support System as an interface with input data that are results of opportunity cost, rate of return, payback period, net present value, internal rate of return, benefit cost ratio, and is based on AHP-VIKOR integration by using PyQt4 user graphical interface library and Python programming.