Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve çok kriterli karar verme yöntemleriyle BİST 100'de işlem gören GYO'ların performans analizi
Real estate investment trusts and performance analysis of reit's traded on BIST 100 with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 615853
  2. Yazar: EMİN BERKAY ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nüfus ve kentleşme oranlarının artışı ile gayrimenkul ihtiyacı artmış,özellikle konut ve tesis projelerinin finansman ihtiyacının karşılanması daha karmaşık bir hal almıştır. GYO'lar bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla ortaya çıkmıştır.Özellikle büyük ölçekli gayrimenkul yatırımları için bu ortaklıklar pek çok avantaj barındırmaktadır. Ayrıca, GYO'lar 1950'li yıllarda kurulan iş ortaklıklarına kadar uzanan tarihi ile zamanla ülkemizde ve diğer birçok ülkede önemli bir yatırım alternatifi olmuştur. Küçük tasarruf sahiplerinin de büyük ölçekli yatırımlara katılımlarına imkan veren GYO'lar, profesyonel yönetim anlayışı ile cazibeli bir yatırım aracı olarak görülmüştür. GYO'ların hem sektör hem de yatırımcılar bazında performansları her zaman göz önünde bulundurulmak zorundadır.Finansal performanslarının değerlendirilmesine yardımcı olan veriler ışığında yatırımcılar portföy oluşturma kararlarını şekillendirecektir. Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri bu kararların alınmasında daha doğru yollar izlenmesine olanak vermektedir. Bu çalışmada, GYO kavramı, tarihi, işlevleri ve avantajları hakkında bilgiler verilip, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri anlatılmıştır. Ardından BİST'de faaliyet gösteren beş GYO'nun 2012-2018 yılları arasında göstermiş olduğu finansal performanslar, finansal tablolarından edinilen oranlar kullanılarak AHP ve TOPSIS yöntemleri ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increase population and urbanization rates, real estate requirement has increased. Therefore, finding financial fund for residence and facility projects have get more complex. REITs are created to find solution for these problems. These trusts have so many advantage for large-scale real estate investments in particular. Besides, REITs based on joint ventures founded in 1950s have be important investment alternative on Turkey and many other countries. REITs that small saver also enable to participate in large-scale investments with their professional management manner have been accepted as an attractive investment instrument in many ways. Performance of REITs are taken into consideration by both sector and investor. Investors create a portfolio thanks to data which these trusts evaluate their financial performance. Multi-Criteria Decision Making Methods help to create a portfolio for investors in a right way. In this study, after giving detailed informations about concept of REITs,their history, functions and advantages, Multi-Criteria Decision Making Methods are explained. In addition, financial ratios between the years of 2012-2018 have been calculated with the taken numbers from financial statements of five REITs in business BIST 100. Using these ratios, financial performance of REITs was measured by AHP and TOPSIS methods.