Gemi işletmelerinde optimum filo planlaması: Ro-Ro taşımacılığı açısından bir analiz
Optimum fleet planning in ship management companies: An analysis for Ro-Ro transportation
  1. Tez No: 423060
  2. Yazar: BURAK ÇAKALOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dünya ticaretinin en önemli faaliyetlerinden olan ulaştırma, lojistik süreçlerin temelini oluşturmaktadır. Ürün ve hizmetlere olan küresel talebin artması, dünya ticaretinde önemli gelişmelere neden olmaktadır. Bu gelişmelerden en önemlisi de artan rekabet koşullarıdır. Özellikle ulaştırma gibi lojistik sürecin en yüksek maliyetli faaliyetinde başarılı olabilmek, kontrol edilebilen maliyetleri iyi belirleyebilmek ve yönetmekten geçmektedir. Denizyolu ulaştırması, büyük hacimli yüklerin taşınmasında en ekonomik, çevreci, emniyetli ve güvenli taşımacılık modu olarak görülmektedir. Ro-Ro taşımacılığı, taşımacılık sistemleri içerisinde çoklu ulaştırma, yakın yol denizyolu taşımacılığı, uzak yol denizyolu taşımacılığı ve tarifeli denizyolu taşımacılığı kapsamında değerlendirilmektedir. Ro-Ro taşımacılığı dünyada pek çok farklı coğrafyada ülkelerarası, şehirlerarası, kıtalararası denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında uzun yıllardır etkin ve verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Denizyolu taşımacılığı çerçevesinde gemi işletmelerinde filo planlama ve sefer programlama çalışmalarında sıklıkla matematiksel modellerin oluşturulduğu ve kullanıldığı bir optimizasyon sürecinden yararlanılır. Matematiksel modellemeler, doğru probleme doğru modelin kurulmasıyla başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle maliyet minimizasyonun amaçlandığı matematiksel modellerde, maliyet kalemleri ve bu maliyetleri etkileyen faktörlerin analizi büyük önem taşır. Gemi işlemeciliğinde filo optimizasyonuna yönelik gerçekleştirilen bu çalışmada, optimizasyon tekniklerinden olan ve ulaştırma alanında sıklıkla kullanılan matematiksel bir modelleme gerçekleştirilmiştir. Makro açıdan gerçekleştirilen ve Türk dış ticaretine konu olan tüm Ro-Ro hatlarını ve gemilerini analiz ederek, karar vericiler açısından değerlendirilebilecek olan bu optimizasyon çalışması aynı zamanda gelecek yıllar için Türk dış ticaretine konu olacak Ro-Ro yüklerinin de maliyet minimizasyonu sağlayacak şekilde taşınmasına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sefer programında toplam gemi sayısı düşürülürken, gemi grupları içindeki orta boy ve büyük boy gemi sayıları ile haftalık sefer sayılarında artışlar gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation, one of the most important activties of world trade, underlies the logistics processes. Increasingglobal demand of product and service leads to crucial developments in world trade. And the most important one among the relevant developments is increasing conditions of competition. Success at transportation which is the highest cost actvity would be via well determining and managing the controllable costs. Maritime transportation of large volume of cargoes is seen as the most economical, environmentalist, safe and secure transport mode. Ro-Ro transportation is evaluated within scope of multimodal transportation, short sea shipping, deep sea shipping and liner shipping. Ro-Ro transportation has been used efficently at various different geographies as intercountry, intercity, intercontinental maritime transportation and inland waterway transportation for many years. In the framework of maritime transportation, ship management companies often benefit from an optimization process inwhich the mathematical modellings are designated and used in fleet planning and ship scheduling works in ship management. Mathematical modellings give successful results by setting up correct models to the relevant problems. Cost items and factor analysis of relevant costs is all-important particularly in mathematical modellings inwhich cost minimisation is intended. In this study performed towards fleet optimization in ship management, a mathematical modelling, which is one of the optimization techniques often used in transportation area has been carried out. This optimization study that has been carried out in terms of macro perspectives and which also has analyzed all the Ro-Ro lines and ships involving Turkish foreign trade will target cost minimization of Ro-Ro transportation in Turkish foreign trade, particularly addressing decision makers in this aspect. The research results reveal that while total number of the ships in the voyage program has been decreased, the number of medium and large sizes of ships in the groups as well as the number of the voyages has been increased