Performance evaluation analysis with various techniques for A-type mutual funds
A ti̇pi̇ yatırım fonlarının çeşi̇tli̇ yöntemlerle performans anali̇zi̇
  1. Tez No: 423061
  2. Yazar: ÖZGE BOLAMAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EVRİM MANDACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mükemmel piyasalar varsayımı altında ekonomide sürtüşmeler yoktur ve firmaların sermaye maliyeti yatırımcıların elde ettiği getiriye eşittir. Oysa gerçekte piyasalar mükemmel değildir ve söz konusu sürtüşmelerden kaynaklanan işlem maliyetleri firmaların sermaye maliyetlerinin yatırımcıların elde ettiği getiriden farklı olmasına neden olmaktadır. Sözkonusu işlem maliyetlerini azaltmak amacıyla finansal aracılar ortaya çıkmıştır. Finansal aracıların en önemlilerinden biri olan yatırım fonlarının varlıkları ülkelerin milli gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yatırım fonları tarafından yönetilen büyük portföyler araştırmacıların yatırım fonlarının performansını sorgulamasına sebebiyet vermiştir. Özellikle gelişmiş piyasalarda bu konuyu farklı bakış açılarından farklı yöntemler kullanarak inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak yatırım fonu performansını gelişmekte olan piyasalar açısından inceleyen sayılı çalışma vardır. Bu çalışma Türkiye'deki yatırım fonlarının performanslarını 2003Q1-2013Q4 dönemi için incelemeyi amaçlamaktadır. Bu noktada bu çalışmada olduğu gibi özellikle gelişmekte olan ülkelerde veriye erişimin yatırım fonu performansının ölçümünde büyük bir sorun teşkil ettiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Çalışmanın ampirik kısmında dünya literatüründe kullanılan farklı yöntemler uygulanmıştır. Sonuçta yatırım fonu yöneticilerinin beklenildiği gibi başarılı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Under the assumption of perfect market there are no frictions in the economy and cost of capital of the firms equals to investor returns. Nonetheless in reality markets are not perfect and transaction costs which stems from frictions cause cost of capital and investor return to be different. In an attempt to minimize transaction costs financial intermediaries come into stage. Mutual funds are one of the most important financial intermediaries whose assets constitute an important part of countries' GDP. Large portfolios managed by mutual funds have lead researchers to question mutual fund performance. Especially in developed markets there are so many studies that examine that topic from different perspectives by using different methods. Nonetheless there is limited number of studies which examines fund performance from perspective of emerging markets. This study attempts to investigate mutual fund performance for Turkish mutual funds for the period between 2003Q1-2013Q4. It is noteworthy to mention that data availability is a big constraint in measurement of mutual fund performance especially for emerging markets, like it is the case in this study. In the empirical part different types of methods that exist in worldwide literature are used. In conclusion mutual fund managers are not found successful as they are expected.