Değişim mühendisliği, örgüt iklimi ve psikolojik sermayenin firma performansı üzerine etkisi: İstanbul Anadolu yakası aile şirketleri uygulaması
The effects of reengineering, organizational climate and psychological capital on the firm performance: Application to family businesses in the Anatolian side of Istanbul
- Tez No: 423077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, İstanbul Anadolu Yakası aile şirketlerinde değişim mühendisliği, örgüt iklimi ve psikolojik sermaye kavramları ile ilgili yapılan literatür çalışmaları neticesinde firma performanslarını ne ölçüde etkileyeceğinin araştırılması hedef alınmıştır.İstanbul Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli aile şirketleri çalışanlarına 64 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplamda 310 anket değerlendirilmeye alınmıştır. Anket sonuçları için SPSS programı kullanılıp, verilen cevapların güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan analiz çalışmasıyla, değişim mühendisliği, örgüt iklimi ve psikolojik sermayenin firma performansı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, örgüt ikliminin ılıman olduğu işletmelerin firma performansı üzerinde önemli düzeyde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle firma performansının artırılmasında örgüt ikliminin güçlü bir etmen olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study of family companies in the Anatolian side of Istanbul a result of the litarature studies of reengineering, organizational climate, and psychological capital to what extent and how these affect their performance have been targeted.The Anatolian side of Istanbul that operates on small, medium and large-scale family businesses to their employees completed a questionnaire of 64 questions. 310 surveys were taken into account in total. The results of the questionnaire, the SPSS program is used whether the answers are reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis methods were investigated. The work of this analysis, reengineering, organizational climate, and to identify the impact of psychological capital on firm performance have been made.As a result, the temperate climate on firm performance to a significant level organizational businesses a significant relationship has been found. In other words, organizational climate was determined to be a strong factor in improving firm performance.