Tip I diyabet hastalarındaki depresyon ve anksiyete oranlarının incelenmesi
Study on depression & anxiety rates of Type I diabetes patients
- Tez No: 423076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bursa ilindeki Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Tip I diyabet teşhisi almış olan 6-17 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin anksiyete ile depresyon düzeylerini incelemek ve diyabet hastalığın yarattığı olumsuz durumları ortaya çıkarmaktır. Ek olarak, araştırmada çocuk ve ergenlerin cinsiyetinin, yaşının, hastalığın varoluş süresinin, diyabetin ne olduğunu bilinip bilinmemesinin, diyabetten sonraki uyku düzeninin, diyabetten sonraki beslenme düzeninin, diyabetli olmanın anksiyete ve depresyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Bursa İlinde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden Tip I diyabet teşhisi konulmuş 6 ile 17 yaş aralığında olan 50 birey alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve Çocuklar İçin Sürekli Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; bireylerin hafif düzey de depresif belirtiler ve anksiyete sahip olduğu, kızların erkeklere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu, 4 yıl ve üzeridir diyabetli olan bireylerin diğer bireylere oranla anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu, kendilerine insülin yapmayı bilen bireylerin diğer bireylere oranla anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan eğitim düzeyi, yaş gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmada grubun anksiyete ile depresyon düzeyleri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine anxiety and depression levels of children and teenagers with an age between 6 and 17, diagnosed as Type 1 diabetes in the Faculty of Medicine Hospital of Uludağ University in Bursa, and to reveal negative situations, created by diabetes disease. Impacts of the gender and age, starting age of the disease, whether knowing what diabetes is or not, sleeping patterns, diets after the diagnosis of diabetes, age range and levels of anxiety and depression are also discussed. Fifty individuals, whose ages were between 6 and 17 and diagnosed as Type 1 diabetes by Faculty of Medicine Hospital of Uludağ University in Bursa participated in our study. Depression Scale for Children and Continuous Anxiety Scale for Children were used as data collection means. At the same time, Personal Information Form was established by the researcher for the purpose of determining socio-demographical features of the individuals. According to socio-demographic features girls have more depression and anxiety than boys. The research shows that individuals, who know how to administer insulin, have more depression and anxiety than other individuals. Results did not differ by age and education level. When socio-demographical features are considered during the study; it is concluded that individuals have light levels of depressive symptoms and anxiety, and depression levels of girls are higher compared to boys, anxiety levels of the individuals with diabetes lasting for a period of 4 years or more are higher than other individuals, and anxiety levels of the individuals, who know how to administer insulin by themselves, are higher than other individuals. Significant results could not be obtained according to socio-demographical features, such as education levels and age ranges during the study. A significant relation was found between depression levels and anxiety levels of the group during the research. In the discussion section at the end of the study, suggestions were made in connection with researchers and the psychological supervisors working on site, and with the families on the basis of the findings.