Yönetim, hemşirelik hizmetleri ve etik
Management, nursing services and ethics
- Tez No: 423080
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada yönetim ve etik kavramları incelenmiş, sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez rollerini üstlenen hemşireler araştırma kapsamına alınmıştır. Bu çalışmada kaynak taraması tekniğinden faydalanılmış, mesleki tecrübe ve gözlemlere de yer verilmiştir. Sağlık hizmetleri toplumun sağlığının korunmasında vazgeçilmez bir role sahiptir. Sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürümesi, sağlık çalışanlarıyla doğrudan ilgilidir. Sağlık çalışanlarının psikolojik olarak sağlıklı olmaları, etkin sağlık hizmetinin sunulmasını sağlayacaktır. Sağlık çalışanlarının psikolojik olarak sağlıklı olmaları ise çalışma koşulları ile ilgilidir. Özellikle yöneticilerin personele karşı olan tutum ve davranışları, personelin çalışma durumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yöneticilerin tutum ve davranışlarında önemli olan konu ise etik kavramıdır. Yöneticilerin etik ilkelere uygun tutum ve davranış sergilemeleri, çalışanların örgütsel güven ve bağlılık algılarını yükselterek, iş tatminlerini ve motivasyonlarını sağlayacaktır. Böyle bir ortamda sağlık hizmet sunum kalitesi de yükselmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Management and ethical issues were examined in this study, nurses assumed the roles of health care has been indispensable in the study. This study benefited from the technical literature, are included in the professional experience and observation.Health care has an essential role in the protection of public health. Effectively walk of health services is directly related to health care. Psychologically they are healthy health workers will ensure the provision of effective health services. Psychologically they are healthy is related to the working conditions of health workers. In particular, the attitude and behavior of managers towards staff, can affect the status of the staff in a positive or negative direction. The crucial issue is the ethics of managers in attitudes and behaviors. Attitudes and behaviors exhibited by the ethics of managers, employees, raising the perception of organizational trust and commitment will ensure job satisfaction and motivation. In such an environment the quality of health service delivery will be increased.