Stratejik insan kaynakları yönetiminin işletmelerin rekabet avantajı sağlamasındaki rolü ve önemi
Role and importance of competitive advantage of enterprises strategic human resource management supply
  1. Tez No: 423081
  2. Yazar: ANSI DOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşme ile birlikte hız kazanan rekabet ortamında, geleneksel rekabet araçları olan teknoloji ile sermaye unsurları, daha kolay elde edilebilen bir nitelik kazanması neticesinde tek başlarına yeterli bir rekabet avantajı sağlamamaktadır. Günümüzde işletmelere rakipleri karşısında rekabet avantajı sağlayan unsur; insan kaynağının bilgi ve birikimleri ile değişen çevresel koşullara adaptasyonunu ve öğrenme yeteneğini ifade eden beşeri sermaye yani insan kaynağıdır. Bu çalışmamızda; insan kaynakları yönetimi, stratejik insan kaynakları yönetimi ile insan kaynakları yönetiminden, stratejik insan kaynakları yönetimine geçişi zorunlu kılan faktörler anlatılmaya çalışılırken aynı zamanda hem insan kaynakları yönetimi hem de stratejik insan kaynakları yönetimi kavramsal çerçevede tanım, amaç, özellik ve işlevler açısından incelenmeye çalışılmıştır. Rekabet koşullarının sürekli olarak değişmesi karşısında stratejik insan kaynakları yönetiminin de yenilemesini ve gelişmesini gerekli kıldığından, kesin ve bilgilere ulaşmak mümkün bulunmamaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli işletmelerce uygulanan ve işletmenin verimliliğini ve etkinliğini sağlamasında kilit rol oynayan bir fonksiyon olarak karşımıza çıkan insan kaynakları yönetimi, yine aynı başlık altında incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 'Stratejik İnsan Kaynakları' başlığı altında öncelikli olarak stratejik yönetim kavramına aşamaları ve özellikleri yönünden değinildikten sonra, stratejik insan kaynakları kavramı, bu kavramı etkileyen içsel ve dışsal faktörler çerçevesinde kavramsal olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise; ' Stratejik İnsan Kaynakları ile Rekabet Kavramının Bütünleşmesi başlığı altında, işletmelerin rekabet gücünü etkileyen faktörler ile bu rekabet ortamında insan kaynakları yönetiminin rolü üzerinde durulmak suretiyle stratejik insan kaynakları uygulamaları ile insan kaynakları yönetiminin rekabet yaratma potansiyeli alt başlıklar halinde detaylandırılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In a competitive environment with accelerated globalization, capital elements of the traditional competition with technology tools, the result can be obtained more easily gain a qualification does not provide a sufficient competitive advantage alone. Today, elements that provide a competitive advantage over competing businesses; representing employees' knowledge and experience with adaptation to changing environmental conditions, and the ability to learn that human capital is human resources. In this study; human resource management, human resource management and strategic human resource management, strategic human resources while attempting to describe the factors that make the transition necessary to the management at the same time as the definition of human resource management as well as strategic human resource management in the conceptual framework, the objective was to be examined in terms of features and functionality. Because the face of constantly changing conditions of competition makes strategic human resource management and development of the necessary renovations, it is not possible to reach a definitive and information. In the first part of our study, both large and small enterprises and applied and enterprise productivity and efficiency as a function plays a key role in ensuring that appeares human resources management, has again tried to be examined under the same title. In the second part of the study 'after Strategic Human Resources' heading is primarily discussed in terms of the stages and characteristics of strategic management concepts, under the concept of strategic human resources, in the framework of internal and external factors affecting these concepts were explained conceptually. The third and final part of our work; Under the Strategic Integration head of Human Resources Competition Concept, the factors affecting the competitiveness of enterprises that competition in human resources by focus on the role of management and strategic human resource practices in human resource competition creation potential of management are discussed in details in sub-titles.