Yönetici hemşirelerin etik davranışları ve bir araştırma
Ethical behaviours of nurse administrators and a research
- Tez No: 264904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma son zamanlarda dünyada ve ülkemizde hem genel olarak hem de hemşirelik alanında çok fazla gündeme gelen etik, etik yaklaşımlar ve yönetsel etik kavramı tanımlanmakta, yönetsel etik kavramı ve uygulamaları hemşirelik hizmetleri yönetimi açısından incelenmekte ve hastanedeki yönetici hemşirelerin yönetsel etik davranışları yönetsel etik ilkelere göre değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda çalışma, üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; etik kavramlar ve kuramlar başlığında etik ve etik ile ilgili kavramlar, etik unsurlar, etik kuramlar, etik sistemler ve etik alanlar incelenmektedir. İkinci bölümde; sağlık ve hemşirelik hizmetlerinde yönetsel etik başlığında hastanelerde etik yönetim, hastane ve sağlık kurumları yönetiminde etik konular, sağlık bakım yöneticileri, hemşirelik hizmetleri yönetiminde etik konular ve üçüncü bölümde ise yönetici hemşirelerin etik davranışlarına ilişkin bir araştırma yer almaktadır. Araştırmanın amacı; hastanelerde çalışan en üst kademedeki yönetici hemşirelerin yönetsel etik ilkelere uygun davranıp davranmadığının, astları olan hemşireler tarafından değerlendirilmesi ve yönetsel etik davranış ya da etik dışı davranış gösterme durumunun tanımlanması, yönetici hemşirelerin yönetsel etik ilkelere göre davranışlarının değerlendirilmesini sağlayacak Yönetsel Etik Davranışlar Ölçeğinin (YEDÖ) geliştirilmesidir. Bulgulara göre; hastanede çalışan başhemşirelerin davranışları genel olarak yönetsel açıdan hemşireler tarafından etik bulunurken, adalet ve eşitlik, olumlu insan ilişkileri ve hümanizm açısından etik bulunmamıştır. Hemşirelerin pozisyonları, başhemşirelerinden memnuniyetleri ve görüşme sıklıkları da başhemşireleri ile ilgili görüşlerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, ethics, ethical approaches and administrative ethics which have often come to the fore both in many field and in nursing in the world and our country are explained, and administrative ethics and its applications are analyzed in terms of the administrative aspects of nursing services and also the administrative ethical behaviours of nurse administrators in the hospitals are evaluated in accordance with administrative ethical principles. Accordingly, this study is composed of three fundamental chapters. In the first chapter, ethics, concepts related to ethics, ethical elements, ethical theories, ethical systems and ethical fields in the coverage of ethics concepts and theories are investigated. In the second chapter, under the title of administrative ethics in health and nursing services in hospitals, ethical administration in hospitals, ethical subjects and healthcare administrators in the administration of hospitals and health centers, and ethical issues in the administration of nursing services are studied. In the third chapter, a research about the ethical behaviours of nurse administrators is involved. The aims of this research is to evaluate whether nurse executive officers or presidents of nursing working in hospitals has regarded the administrative ethical principles and the measurement of this by subordinate nurses, to define administrative ethical and unethical behaviours, and also to develop Administrative Ethical Behaviours Scale (AEBS) which will enable to evaluate the behaviours of nurse administrators as to administrative ethical principles. According to the findings, while the behaviours of nurse executive officers were defined ethically in terms of administrative aspects in general, it was not been considered ethically in terms of justice and equality, positive human relationship and humanism. The position of the nurses, their satisfaction with the nurse executive officers and their meetings? frequency also affected their views regarding the nurse executive officers.