Sağlık sektöründe ameliyathanelerde çalışanların memnuniyetlerinin ölçülmesi
Evaluating the satisfaction of the operating room personel in the health sector
- Tez No: 423084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hasta memnuniyetinin esas alındığı hastanelerde hizmetin kaliteli ve sürdürülebilir olması için çalışan memnuniyetine de önem verilmesi gerekmektedir. Hastanelerde çalışanlar uzun bir zaman diliminde ve stresli bir ortamda görevlerini yerine getirmektedir. Sağlık personelinin en yoğun çalıştığı alanlardan biri ameliyathanelerdir. Ameliyathaneler fiziksel, kimyasal, psikolojik ve biyolojik birçok etkeni içinde barındıran, insan sağlığı ve ergonomisini etkileyen bir çalışma ortamıdır. Çalışmamız tanımlayıcı tipte olup; ameliyathanelerde çalışan doktor, hemşire, anestezi teknisyeni ve ameliyathane personelinin memnun olup-olmama durumunun yedi değişkene göre incelenmiştir. Literatür taramasından sonra 25 soruluk bir anket hazırlanmış ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kağıthane Devlet Hastanesi ameliyathane çalışanlarına uygulanmıştır. Toplam 125 kişi planlanmış, fakat nöbet usulü çalışılması, izinli olunması gibi sebeplerden dolayı 100 kişiye uygulanmıştır.. Verilerin analizinde SPSS 22.O programı kullanılıp, değişkenlerin dağılımı kolmogorow simirow test ile ölçülmüştür. Nicel verilerin analizinde man-whitney u testi, nitel verilerin analizinde ki-kare ve fischer test kullanılmıştır. Çalışmamıza göre çalışanların %75'i ameliyathanede çalışmaktan memnundur.
Özet (Çeviri)
Workers contentment has great importance in the hospital and healthcare industries that need a sustainable and high quality patient pleasure. Health care workers face under stress for a long time period. Operating rooms are one of such hard working zones of health care professionals. These are working environment facilities including physical, chemical, psychological and biological factors with effect human health and comfort. In the present prospective study, there are seven different parameters were investigated for doctors, nurses, anesthesia technicians and staff for their working contentment level. A survey prepared after extensive literature review. It includes 25 questions for operation room workers in Okmeydanı Training and Research Hospital with Kağıthane State Hospital. 100 workers were completed questionnaire. SPSS 22.0 software was used for statistical analysis, Kolmogrow-Smirow test was used for variants. Man-Whitney u test used for numerical analyses, Ki square and Fischer were used for quality analyses. There are 75% of the operation rooms workers have gratified on their working environment.