Geleneksel medyanın gündem belirlemesinde sosyal medyanın etkisi: Soma örneği
The effect of social media on media of agenda setting: The instance of Soma
  1. Tez No: 423103
  2. Yazar: BURÇİN ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde, teknolojinin gelişmesi, kitle iletişim araçlarının çeşitlenmesi ve küreselleşmesi ile birlikte insanlar bilgiye daha hızlı ulaşabilir hale gelmiştir. Sosyal Medya artık gündelik hayatın her alanında etkisini göstermektedir. Dolayısıyla sosyal medya, kullanıcıların anlık duygu ve düşüncelerini istedikleri gibi paylaştıkları sosyal bir platform görevi üstlenmiştir. Gündem belirleme teorisi, iletişim araçlarının elinde bulunan önemli bir güçtür. Bu teoriye göre iletişim araçları kamuoyunu belli konu ve sorunlara yönlendirmekte ve insanların konu hakkındaki düşünce ve tutumları etkilenmektedir. Gündem belirleme teorisi, sosyal medya ve geleneksel medya arasındaki ilişkiyi her iki gündemdeki konular açısından ele almakta ve gündemlerin birbirleri üzerindeki etkisinin, konuların gücüne bağlı olarak şekillendiğini ileri sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemek ve sosyal medyanın gündem belirleme teorisi ile geleneksel medyaya etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, sosyal medya araçlarından twitter'ın gündem belirleme işlevini belirlemek için kamuoyunda“Soma Faciası”olarak tanımlanan Soma'daki Kömür Madeni'nde çıkan yangın hakkındaki paylaşımlarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla karşılaştırmalı olarak twitter paylaşımlarının 14.05.2014-17.05.2014 tarihleri arasındaki Hürriyet, Zaman, Posta ve Birgün gazetelerindeki haberleri nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla yapılan tarama, biçim ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present days, with the development of the technology, globalisation of the communication tools, people are able to reach the information faster in the information and communication era. Social Media, the impact is felt in every sphere of daily life. Thus, social media, social platform has undertaken the task as they wanted users to instantly share their thoughts and feelings. Agenda setting theory is a major power in the hands of the media. According to this theory, communication tools and to direct the public to the problems and specific issues about people's thoughts and attitudes of the subject it is affected. Agenda settings teory approaches the relationship between social media and the conventional media in terms of both their agendas and assumes that their influence on one another is determined through the power of the agendas. The aim of this study is to investigate the relationship between conventional media and social media and With social media's agenda setting theory is to investigate the effects of conventional media. In the study, to determine the public opinion agenda setting function of the Twitter social media“Soma Disaster”impact on the sharing of conventional media as defined in Soma Coal Mine fires were investigated.In the study, twitter sharing of related subject, between 14.05.2014-17.05.2014 Hürriyet, Zaman, Posta and Birgün news in the newspaper scans in order to assess how they affect the format and content analysis were used.