Örgüt kültürü ve kültürel farklılık yönetimi
Organizational culture and cultural diversity management
- Tez No: 423102
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde küreselleşmenin iş hayatının her aşamasında hissedilmesiyle birlikte, örgütler için sınır kavramı da önemine yitirmeye başlamıştır. Örgütler için farklı iklim ve coğrafyalarda olan insanlar artık daha kolay ulaşılabilir bir hale gelerek Pazar çeşitliliği de artmıştır. Örgütlerin uzak coğrafyalara uzanması, bu bölgede yaşayan insanların kültürel kimliklerini de bilme zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Farklı kültürel özelliklere sahip insanlarla iletişim kurabilmek için, bu insanların kültürel değerlerini bilmek, satış-pazarlama tekniklerinin uygulanabilirliği açısından bir gereklilik haline gelmiştir. Bu açıdan, küresel piyasalarda rekabet edebilmek için örgütlerin farklı kültürel kimlikleri olan bireyleri kullanması gerekli olacaktır. Dolaysıyla, örgütler farklı özelliklere sahip bireyleri etkin olarak kullanılabilmek için farklılık yönetim stratejilerine ihtiyaç duyacaklardır. Farklılıkların yönetilebilmesi için farklılığın tanımı ve boyutlarının iyi belirlenmesi gereklidir. Genel olarak her birey doğuştan gelen fiziki özellikleri nedeniyle diğerinden farklıdır. Dolayısıyla fiziksel özellikler görülebilen bir boyutken, görülemeyen kültürel boyutlarda mevcuttur. Bu nedenle örgütler, çalışanlarını iyi analiz ederek, farklılık boyutlarını tanımalı ve buna uygun stratejiler yürütmelidirler. Farklılıkları bir ayrışma unsuru olarak değerlendirmeyip, bundan bir sinerji yaratarak verimliliklerini ve başarılarını artırmaya çalışmalıdırlar. Bu çalışmada, örgüt kültürü ile farklılıkların yönetimi arasında bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Örgütler, kültürleri sayesinde farklılıkları ötekileştirmekten uzaklaştırıp, birleştirici bir yöne çevirmeye yardımcı olabilirler. Bu sayede örgüt kültürü de, farklılaşan insan kaynağı sayesinde, çalışanlarından etkilenip, değişebilen dinamik bir yapıya bürünebilir. İç ve dış çevresindeki değişimlere kayıtsız kalmayıp, bu değişimlere göre esneklik gösterip, yeni formlar alan örgütlerin piyasa da başarılı olma ihtimali daha yüksek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of globalization work for organizations with boundaries to be felt at every stage of life has begun to lose its relevance. People with different climate and geography for organizations has also increased the diversity of the market by becoming a more accessible now. Extend to remote regions of the organization, the cultural identity of the people living in this region has also brought with it the obligation to know. To communicate with people with different cultural characteristics, to know the cultural values of the people, in terms of the applicability of the sales and marketing techniques has become a necessity. In this respect, in order to compete in the global market to use individuals with different cultural identities of the organization will be required. Thus, the organizations will need to differences in management strategies to be used effectively with individuals with different characteristics. The definition and size of the differences to the differences is necessary to determine the best managed. Overall it is different from the other because of the physical characteristics of each individual innate. Thus, the physical properties of a size that can be seen, is available in the cultural dimension can not be seen. Therefore organizations by analyzing their best employees should recognize the differences in size and must conduct strategies accordingly. Regard the differences as a separation criterion should try to increase the efficiency and success by creating a synergy that. This study tried to establish a link between the management of the organizational culture differences. Organization cultures through alienation, away from differences, can help to turn a coupling direction. In this way, the organizational culture as well, thanks to the diversified human resources of the affected employees may take on a dynamic structure that can be changed. Not indifferent to the changes around the inside and outside, showing flexibility according to these changes, introduction of new forms of organization in the area will be more likely to be successful.