Ameliyathanede ekip çalısması ve liderlikte stres yönetimi
Team work in the operating room and stress management at leadership
- Tez No: 423104
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, otomasyona bağlı karar destek sistemleri insanoğlunun karar verebilmesine ne kadar yardımcı olursa olsun; en önemli faaliyetlerinden biri karar verme olan liderlik ve liderler çağımızın ve sonrasının vazgeçilmez unsuru olmaya devam edecektir. Sağlık kurumlarında, hizmet sunumu büyük ölçüde ekip çalışması sonucu gerçekleştirilir. Bu nedenle etkili ekip çalışması sağlık hizmetleri sunumunun temelini oluşturur. Bu çalışma, ameliyathanede ekip çalışması ve liderlikte stres yönetiminin etkili bir şekilde yürütebilmesi için sürekli olarak kullanılan ekiplerin etkililik düzeylerini ölçmek ve ekip etkililiğini etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Etkili örgütler bir toplumun büyümesi için önemlidir ve refahının temelidir. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, örgütler işleri en uygun şekilde yapmanın ve rekabet avantajlarını sürdürmenin yollarını bulmaya çalışmaktadırlar. Araştırmacılar ve uygulayıcılar, bugünün iş dünyasında daha büyük etkinlik ve yenilik taleplerini karşılayamayan geleneksel birey tabanlı iş yapısına bir çare olarak ekipleri ileri sürmüşlerdir. Bu doğrultuda birçok örgüt, ekip kullanımını yerleştirmek için iş yapılarını yeniden tasarlamışlardır.
Özet (Çeviri)
If you develop technology develops, automated decision support systems connected no matter how much help mankind to be decided; One of the most important leaders in leadership and decision-making activities that will continue to be an indispensable element of our era and beyond. In health institutions, service provision is largely the result of team work is performed. Therefore, the basis of effective teamwork, health care delivery. This study was carried out of the operating room team work and leadership in managing stress effectively used to measure the effectiveness of their teams in order to carry out continuous and to reveal the factors affecting the effectiveness of the team. Effective organizations are important for the growth of a society, and is the foundation of prosperity. We are in the 21st century, organizations are trying to find ways to maintain jobs and to optimally competitive advantage. Researchers and practitioners have traditionally individuals who meet the demands of greater efficiency and innovation in today's business world as a solution to the business structure based team argued. Many organizations in this regard, they redesigned the business structure to accommodate the team to use.