Proje yönetiminde olgunluk seviyesi ölçülmesine yönelik araştırma
The research study for assessing of project management maturity level
  1. Tez No: 423108
  2. Yazar: DOĞUHAN ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de teşvik mekanizmaları ile desteklenen ve teknoloji geliştirme tabanlı kurulan ticari işletmelerin kapsam, zaman, maliyet, kalite, risk, insan kaynakları, iletişim ve tedarik yönetimlerindeki olgunluk seviyeleri ölçülecek ve çıkan sonuçlara göre değerlendirilecektir. Anket yöntemiyle yapılacak olan çalışmada ilgili işletmelerin yönetimsel olgunluk seviyeleri ölçülecektir. Anketler ile elde edilen bilgilerin analiz edilip ilgili işletmelerin yönetimsel olgunluk seviyelerinin ölçülmesi ve olgunluk seviyelerinin arttırılmasına yönelik çözümler sunulması hedeflenmektedir. Yeni bir buluş geliştirmeyi amaçlayan teknoloji girişim firmalarının olgunluk seviyelerinin yüksek olması varlıklarını uzun süre sürdürebilmesi açısından önemlidir. Olgunluk seviyesinin yüksek olduğu teknoloji girişim firmalarının artması bu firmaların daha uzun süre ayakta kalmasına katkıda bulunacağından dolayı bu firmaların daha fazla ürünle milli gelire katkıda bulunması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, established commercial business based on technology development which are supported by incentive mechanisms in Turkey, will be measured the maturity levels of scope, time, cost, quality, risk, human resources communication and supply management and will be evaluated on the results. The management maturity levels of the relevant business will be measured by a questionnaire. The informations are obtained by surveys have been analyzed and the measurements of the maturity levels of related business and administrative solutions for the improvement of the level of maturity will be shown in this study. The maturity levels of venture companies, which are aimed inventing new technology, is important for sustaining in long-term. The increasing of the technological venture companies which has high levels of maturity, will contribute to longer survival of these companies therefore it will be contribute to national income with more products of this company, are expected.