20-40 yaş arası psikolojik tedavi alan kadınlar ile almayanların depresyon, anksiyete ve benlik saygısı düzeyleri
Levels of depression, anxiety and self-esteem among women between ages 20-40, who have received psychological treatment or not
  1. Tez No: 423110
  2. Yazar: DİLEK ÇELEBİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, İstanbul ilinde bir tıp merkezinin klinik psikoloji polikliniğine başvuran ve başvurma sebebine bakılmaksızın rastgele seçilen, 20-40 yaş aralığındaki kadınlar ile rastlantısal olarak seçilen, aynı yaş aralığında olup daha önce hiç psikoloğa başvurmadığı bilinen kadınların depresyon, anksiyete ve benlik saygısı düzeylerinin birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 144 kişiden ölçekleri eksiksiz dolduran 100 kişi örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmamızda psikoloğa başvuran kadınların depresyon ve anksiyete düzeylerinin psikoloğa başvurmayan kadınlardan daha yüksek olduğu; yakın arkadaş sayısı 2 ve altında olan bireylerin, arkadaş sayısı 2'den çok olan bireylere oranla depresif duygulanım düzeylerinin daha yüksek olduğu; yaşı 30-40 yaş arasında olan bireylerin, yaşı 20-29 yaş arasında olan bireylere oranla benlik saygısı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve düşük gelir düzeyindeki kadınlarda tartışmalara katılabilme düzeyi ve psişik izolasyon düzeyinin yüksek gelir düzeyindeki kadınlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur ve tüm bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıdır. Eğitim düzeyi yüksek olan kadınlarda benlik saygısı ile“kendilik kavramının sürekliliği, insanlara güvenme, depresif duygulanım, hayalperestlik, psikosomatik belirtiler, kişilerarası ilişkilerde tehdit hissetme, ana-baba ilgisi ve psişik izolasyon”arasındaki ilişkiler istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Gelir düzeyi ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nden alınan toplam puan arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış olmakla beraber, benlik saygısı ölçeğinin alt ölçeklerinden biri olan“depresif duygulanım”ile gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of depression, anxiety and self-esteem of women in the 20-40 age range who applied a psychology clinic of a medical center in Istanbul, regardless of visiting cause, and randomly selected women who never resort to psychologist aimed to compare with each other. Among 144 women who agreed to participate in the study, 100 of them actually finished the survey and these responses used as data set for the study. Data has been collected by using Beck Depression Study, Beck Anxiety Scale, Rosenberg Self Respect Scale and Personal Information Form which is created by researcher. According to our study, the women who admitted to a psychologist have higher levels of depression and higher levels of anxiety than the women who did not admitted to a psychologist the women who have less than 2 close friends have higher levels of depression than the ones who have more than 2 close friends; the women in the age range of 30-40 have lower level of self-respect than the women in the age range of 20-29; levels of the ability of participating in discussions and the levels of psychic isolation in women with low-income are higher than women with high-income and all these results are statisticaly significant. For the women with high educational level; the relationship between self-esteem and“continuity of the self-concept, trusting people, depressive mood, being imaginative, psychosomatic symptoms, interpersonal feelings of threat in the relationships, parent involvement and psychic isolation”were statistically significant. Even though Rosenberg Self-Esteem Scale total scores and level of income do not have any statistically significant relationship; there were a statisticaly significant relationship between level of income and depressive affect, which is a subscale of the self-esteem scale.