İnsan kaynakları yönetimi, örgütsel bağlılık ve ücret
Human resources management, organizational commitment and fees
  1. Tez No: 423109
  2. Yazar: DENİZ KAYABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi, işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için gerekli olan işlevleri gerçekleştirecek yeterli sayıda vasıflı elemanın işe alınması, eğitilmesi, geliştirilmesi, motive edilmesi ve değerlendirilmesi işlemidir. Gelişen teknolojik olanaklar ile birlikte rekabetin artması, işletmelerin müşteri istek ve ihtiyaçlarını belirlemelerini, var olabilmelerini ve örgütsel hedeflerini gerçekleştirmelerini zorunlu kılmıştır. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için öncelikle İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarını kullanmaları, bu fonksiyonları kullanırken özellikle ücret yönetimine ve örgütsel bağlılığa etkin bir şekilde yer vermeleri gerekmektedir. Koşulların zorlaşması, işletmeleri küçülme ve yeniden yapılanma faaliyetleri ile karşı karşıya getirmektedir. Bu durumda, işletmedeki insan faktörü, örgütlerin başarı ve verimliliğinin temel unsuru olarak ortaya çıkmaktadır. Kamu sektörü ya da özel sektörde insan kaynaklarının etkinlik ve verimliliğini artırarak, işyerinde başarılı olmasını sağlamak ise çalışanların örgütlerine bağlılığı ölçüsünde mümkün kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management, the company's recruitment of a sufficient number of qualified personnel to perform functions necessary to achieve their goals, training, developing, motivating and evaluating the process. New technologies combined with increased competition, customer requirements and identify the needs of businesses, and that they might have made it mandatory to realize their organizational goals. Human Resources Management function primarily use their assets to sustain enterprises, particularly when using these functions and management fees are required to place effectively to organizational commitment. The force of circumstances brings enterprises faced with downsizing and restructuring activities. In this case, the human factor in business, is emerging as the key to the success of the organization and efficiency. Increasing the effectiveness and efficiency of the public sector or the private sector human resources, it is able to ensure success in the workplace is recognized to the extent of adherence to the organization of the employees.