Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin motorlu araçlar teknolojisi bölümü otomotiv elektromekanik teknolojisi atölyesi iş ve işlem basamaklarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi ve programlanması
Automotive technology department of motor vehicles electromechanical technology workshop business and occupational health and safety investigation regarding the process step and programming of Vocational and Technical high School
  1. Tez No: 423115
  2. Yazar: BAHADIR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıklarının en önemli nedenlerinden birisi, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yönünden okullarda gerekli eğitimi almadan mezun olmalarıdır. Bu tezde hedeflenen gelecekte otomotiv sektöründe çalışacak meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi otomotiv elektromekanik teknolojisi dersi öğrencilerini iş sağlığı ve güvenliği yönünden bilinçli hale getirmek beraberinde otomotiv sektöründe ve okullarda iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmektir. Meslek liselerinin motorlu araçlar teknolojisi otomotiv elektromekanik teknolojisi atölyesindeki uygulamaları ile otomotiv sektöründeki uygulamalar arasındaki uyumu tespit etmek ve uygulamalarda düzenleme yapabilmek için 30 öğrenci, 30 öğretmen ve 30 çalışana anket düzenlenmiştir. Anket sonuçları SPSS 20 programı ile analiz edilerek elde edilen sonuçlar ışığında otomotiv sektöründe kullanılan uygulamalar ve ankete katılanların İSG algıları tespit edilmiştir. Sonuç olarak araç tamir ederken öğrencilerin karşılaşma olasılığı bulunan iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olan riskleri önlemek için öğrencilerin eğitimlerinde kullanılabilecek iş sağlığı ve güvenliği yönünden düzenlenmiş iş ve işlem yaprakları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important causes for occupational accidents in Turkey is that workers graduate from schools without having required education about occupational health and safety. In this thesis, it is aimed to raise awareness about occupational health and safety among trade high school students who take the lesson about motor vehicle technology automotive electromechanic technology and who will work in automotive industry and in addition to this, aimed to minimize the occupational accidents and job illnesses in schools and automotive industry. A survey has been carried out among 30 students, 30 teachers and 30 workers to detect coherence between applications in automotive industry and trade high schools' motor vehicle technology automotive electromechanic technology workshops and to make regulations in these applications. Survey results were analysed by using SPSS 20 programme and with these results, the applications in automative industry and ISG perceptions of surveyors were detected. In conclusion, work and procedure worksheets which are regulated in the way of occupational health and safety that can be used in students' education programme have been made up to prevent the risks which have probability of causing the occupational accident and job illnesses while repairing vehicles.